Znamiona - pytania i słownik - Dermatologia dla dorosłych i dzieci: Porady i Zabiegi. Medycyna estetyczna

DERMATOLOG-PIEKARY.PL
PIEKARY.PL
Przejdź do treści
Znamiona - jedna z wielu zmian barwnikowych
Znamiona barwnikowe - tzw. "pieprzyki"
Znamiona barwnikowe, nazywane również łagodnymi zmianami melanocytowymi, są bardzo często spotykane. Przez niektóre osoby uważane są za szczególne znaki urody, a przez inne za defekt kosmetyczny. Większość zmian barwnikowych jest łagodna i tylko w rzadkich przypadkach ulega zezłośliwieniu. U około 30% pacjentów z czerniakiem złośliwym nowotwór rozwinął się na podłożu istniejącego znamienia melanocytowego, dlatego przed przystąpieniem do usuwania znamion, należy przeprowadzić właściwą diagnostykę (dermatoskopia) oraz rozważyć wszystkie możliwe metody leczenia, wybierając nie tylko tę, dzięki której osiągniemy najlepszy efekt kosmetyczny, ale również tę, która będzie w danym przypadku najbezpieczniejsza.

Częste pytania na temat znamion: czy należy je usuwać?czy można badać dzieci?ile to jest dużo znamion?

Rodzaje znamion i zmian barwnikowych
Jest bardzo dużo rodzajów znamion. Niektóre są wrodzone, inne nabyte, niektóre są z nami przez całe życie, a niektóre pojawiają się i za jakiś czas znikają. Większość jest absolutnie łagodna i wystarczy je obserwować. Są i takie które trzeba profilaktycznie usunąć.

Oczywiście poniższy opis nie wyczerpuje tematu znamion. Ma służyć ogólnej orientacji pacjenta i choćby pobieżnym zapoznaniu się z rodzajami znamion. O tym, czy to co masz na skórze jest znamieniem czy nie, a jeśli jest znamieniem to jakim znamieniem, i co dalej z nim robić można zdecydować tylko o podczas wizyty po badaniu dermatoskopowym.

Krótko o rodzajach znamion: piegi.znamiona dysplastyczzne.ile to jest dużo znamion?

Created by Adam Hajman
JOLANTA JANUS-HAJMAN
Gabinet dermatologii i medycyny estetycznej
Pod Lipami 8
41-940 Piekary Śląskie
+48 601 431 355  | +48 693 693 696
Wróć do spisu treści