Zmiany / znamiona podejrzane - Dermatologia dla dorosłych i dzieci: Porady i Zabiegi. Medycyna estetyczna

DERMATOLOG-PIEKARY.PL
PIEKARY.PL
Przejdź do treści
Zmiany i znamiona podejrzane - co to jest?
Ważne!
Poniższe informacje mają dać ogólną wiedzę na temat zmian i znamion podejrzanych.
W żadnym wypadku nie zastępują wizyty u dermatologa lub innego lekarza.
W żadnym wypadku nie służą podjęciu decyzji o zaniechaniu diagnostyki.


Jakie są cechy zmiany podejrzanej?
Zmiana podejrzana to taka zmiana, której cechy widoczne gołym okiem - klinicznie lub w dermatoskopii lub w jednym i drugim badaniu, lub z historii rozwoju sugerują, że nie jest to zwykłe znamię, zwkła banalna brodawka łojotokowa, włókniak itd.
Innymi słowy to co widać na oko, w dermatoskopie, po analizie komputerowej i to czego dowiemy się z wywiadu od pacjenta nasuwa podejrzenie, że możemy mieć do czynienia z nowtworem skóry. Czasami już tylko badanie kliniczne - czyli wygląd zmiany "na oko" jest wystarczające.

Dużo symptomów sugeruje, że zmiana na skórze jest podejrzana. Część tych cech można zobaczyć gołym okiem, część jest widoczna jedynie w dermatoskopie. Przeczytaj listę poniżej i zobacz co można wykryć bez dermatoskopu.

Zmiana podejrzana a znamię podejrzane - jaka to różnica?
Zmiana podejrzana to ogólne określenie czegoś na skórze, co może sugerować swoim wyglądem i historią rozwoju, że jest rakiem skóry.

Zmiana podejrzana zamienia się w znamię podejrzane kiedy po badaniu dermatoskopowym wiemy już, że  zmiana ma charakter barwnikowy. Od tego momentu mówimy o znamieniu podejrzanym. Lub o podejrzanej zmianie barwnikowej skóry.


Cechy zmiany podejrzanej - kliniczne i dermatoskopowe
Decyzja czy coś jest podejrzane czy nie jest, zawsze wynika z połączenia badania klinicznego i dermatoskopii.
Niektóre podejrzane objawy są widoczne nawet gołym okiem i nawet laik może je dostrzec. Inne są widoczne tylko w dermatoskopii.
Dla pacjenta najważniejszy objaw to "brzydkie kaczątko". Znamię dziwnie wyglądające i zwracające uwagę.
Poniższa lista nie zastąpi wizyty u dermatologa.

Ważne!
Jeżeli masz znamię, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy  zmieniło rozmiar lub kolor, swędzi, krwawi, zostało uszkodzone to rozważ wizytę jak najszybciej.
Badanie do kilku znamion jest w cenie standartowej wizyty i zaczniemy ją od dermatoskopowej oceny niepokojącego cię znamienia.
W przypadku znamienia, z którym "coś się dzieje" nie powinno się tracić czasu studiowanie schematów ABCD, rodzajów dermatoskopii itd. Najlepszym wyborem będzie wizyta u dermatologa.
Telefon do mojego gabinetu to: +48 601 431 355
Created by Adam Hajman
JOLANTA JANUS-HAJMAN
Gabinet dermatologii i medycyny estetycznej
Pod Lipami 8
41-940 Piekary Śląskie
+48 601 431 355  | +48 693 693 696
Wróć do spisu treści