Dermatoskopia cyfrowa info - Dermatologia dla dorosłych i dzieci: Porady i Zabiegi. Medycyna estetyczna

DERMATOLOG-PIEKARY.PL
PIEKARY.PL
Przejdź do treści
Dermatoskopia cyfrowa - wideodermatoskopia
Tu dowiesz się na czym polega badanie, jaką techniką się je wykonuje.
System w pełni cyfrowego obrazowania skóry Fotofinder jest sprzężony z programami wspomagającymi diagnozę. Program Mole Analyzer II to najnowsza wersja programu do analizy zmian barwnikowych.
Badanie jest szybkie i wydajne. Nawet jeżeli masz 200 znamion, to czas badania to tylko godzina.
Może się zdarzyć i tak, że akurat właśnie ty masz zespół znamion dysplastycznych. Wtedy kilka lub kilkadziesiąt spośród twoich znamion będzie wymagało bardzo dużo czasu na analizę. Wtedy badanie potrwa trochę dłużej.
system Fotofinder
kamera HD zoom 140x
ekran UHD
stacja graficzna
Czym jest dermatoskopia cyfrowa?
Dermatoskopia cyfrowa, nazywana czasem wideodermatoskopią to sprawdzona metoda diagnostyczna stosowana od dziesiątków lat przez dermatologów i lekarzy ogólnych.

Polega na oglądaniu zmian na skórze i podejmowaniu decyzji czy to co się widzi: jest znamieniem, jest nowotworem, stanem przednowotowrowym, czy może jest jeszcze inną chorobą. Diagnozę podejmuje lekarz na podstawie tzw. kryteriów dermatoskopowych, licznych form, kształtów i kolorów jakie przybierają komórki, naczynia i melanina.

Badanie jest niebolesne, nienwazyjne, nie wymaga przygotowań, nie wymaga skierowania. Umożliwia postawienie wczesnej diagnozy i podjęcie dalszej diagnostyki i działań medycznych.
System dermatoskopii cyfrowej Fotofinder
Wideoermatoskop cyfrowy Fotofinder  jest zbudowany z:
 • kamery HD - kamera ma specjalne końcówki umożliwiające badanie w skóry z użyciem żelu lub bez
 • filtra polaryzacyjnego - filtr eliminuje refleksy świetlne z naskórka i pozwala uwidocznić głębiej położone elelmenty badanego znamienia
 • systemu cyfrowego przetwarzania obrazu tak aby mógł być zapisany, powiększany i przetwarzany cyfrowo
 • programu analizującego Mole Analyzer II - obraz znamienia zostaje "przetłumaczony" na ściśle matematyczne parametry. Obliczane są: powierzchnia, średnica, symetria w wielu osiach zmiany, ilość kolorów, stopień nieregularności brzegów, liczba struktur w znamieniu etc.
 • modułu ułatwiającego analizę ryzyka w kilku skalach klinicznych
 • systemu AI wspomagania diagnozy inteligencją maszynową - dane znamienia, w pełni anonimowe są przesyłane na serwer firmy gdzie program sztucznej inteligencji analizuje  wszystkie parametry i porównuje je z bazą danych. Wynik analizy podawany jest w postaci skali od 0,1 ( zmiana niepodejrzana) do 1,0 ( zmiana wysoce podejrzana).
  • Analiza geometrii zmiany

  • Symetria znamienia  to jeden z parametrów oceny znamienia

  • Nie ma jednego najważniejszego parametru. Ocena jest zawsze kompleksowa
     Pytania jakie sobie zadajesz po badaniu...

     Skoro to badanie jest  tak nowoczesne to kto stawia diagnozę i mówi co robić dalej? Lekarz czy komputer?

     To lekarz stawia diagnozę i zaleca co robić dalej. Komputerowa analiza jest niesłychanie pomocna w podjęciu decyzji ale dopiero całość badania: badanie kliniczne, wywiad, historia danej zmiany, wszystko to co powie nam pacjent daje pełną możliwość decyzji.

     Czy komputerowa analiza daje wynik typu "usunąć - nie usuwać"?

     Nie ma na świecie takiej technologii, która pozwoliłaby na uzyskanie takiego wynikuze 100% pewnością. Dzięki wspomaganiu najnowszą techniką lekarz uzyskuje dodatkową wiedzę o twoich znamionach. Komputerowa analiza pozwala uzyskać bazujące na matematyce, wiarygodne sugestie.
     Dopiero połączenie informacji z: badania, wywiadu, praktyki pozwala zadecydować jak postępować dalej.
     • mamy możliwość porównania i nadzoru ewolucji znamienia w czasie

     • mamy możliwość uniknięcia niepotrzebnych biopsji zmian, które nie są podejrzane

     • mamy możliwośc natychmiastowego usunięcia podejrzanej zmiany
     Czy mogę usunąć znamię podejrzane natychmiast po badaniu?

     Tak. Możemy je usnąć natychmiast w gabinecie zabiegowym.

     Są znamiona ( większość znamion u większości pacjentów), którym wystarczy samoobserwacja przez pacjenta. I będzie to bezpieczny sposób postępowania.

     Są znamiona, które warto obserwować dermatoskopowo - wtedy poprosimy o ustalenie terminu wizyty kontrolnej. I to też będzie bezpieczny sposób postępowania.

     Są znamiona, które należy jak niezwłocznie zbadać histopatologicznie. Należy je usunąć i wysłać do oceny przez histopatologa.  I to będzie jedyny bezpieczny sposób postępowania.

     Są też zmiany skóry ( bo już nie znamiona), które należy usunąć i zbadać na cito! Natychmiast i od razu. I wtedy też służymy pomocą.
     Created by Adam Hajman
     JOLANTA JANUS-HAJMAN
     Gabinet dermatologii i medycyny estetycznej
     Pod Lipami 8
     41-940 Piekary Śląskie
     +48 601 431 355  | +48 693 693 696
     Wróć do spisu treści