Testy płatkowe - stomatologia - seria Personel / Akrylany - Dermatologia dla dorosłych i dzieci: Porady i Zabiegi. Medycyna estetyczna

DERMATOLOG-PIEKARY.PL
PIEKARY.PL
Przejdź do treści
Testy płatkowe "Stomatologia - Personel"
Testy płatkowe Seria "Stomatologia -Materiały Dentystyczne -Personel"  to testy płatkowe wykrywające reakcje nadwrażliwości / alergii na materiały akrylowe stosowane w stomatologii i protetyce, ortopedii, drukarstwie, malarstwie, kosmetyce ( hybrydy) i wszędzie gdzie można miec kontakt z monomerami alrylu.
INFORMACJE O TESTACH PŁATKOWYCH SERIA "MATERIAŁY STOMATOLOGIA - PERSONEL"
Rodzaj badania:
testy płatkowe z alergenami naklejane na skórę
Ilość alergenów w teście:
14  alergenów / haptenów
Termin:dostępne natychmiast
Skierowanie: nie jest potzrebne, jeżeli już masz skierowanie to chętnie je zobaczymy
Wskazania:
podejrzenie alergii na akrylany
Czas trwania badania:
wizyta do pół godziny, testy przyklejone na plecach przez 3 dni
Ilość wizyt:
3.  Na pierwszej zakładamy testy, na drugiej i trzeciej wykonujemy odczyt
Odczyt testów:
pierwszy po 48 godz. drugi po 72 godz. od założenia testów
Ograniczenia aktywności:
przyklejonych pasków testowych nie można moczyć
Sport:
nie jest zalecany w trakcie trwania testu
Inne ograniczenia:
przyjmujesz leki przeciw-alergiczne? Skontaktuj się z nami.
Cena:
450 zł cena obejmuje testy i 2 wizyty z odczytami. Cena kompletna.
Płatność:
gotówką lub kartą
Wskazania do wykonania testu
Nazwa testu sugeruje, że stosowany jest głównie u personelu medycznego. Ale nie tylko.
Test można wykonać u każdej osoby, która zawodowo jest narażona na kontakt z akrylanami.

Testy tej serii wykonujemy dla:
  • lekarzy stomatologów
  • pielęgniarki stomatologiczne
  • technicy stomatologii / protetyki
  • lekarze ortopedzi i pielęgniarki ortopedii
  • optycy
  • malarze
  • osoby obsługujące mikroskopy elektronowe
  • osób pracujących z aparatami słuchowymi
  • kosmetyczek wykonujących manicure akrylowy - hybrydy
  • osób mających różnego rodzaju "kłopoty" z manicurem hybrydowym
Kiedy można podejrzewać alergię?
Alergia kontaktowa objawia się przewlekłym stanem zapalnym, trwającym nawet kilka lat, wskutek drażnienia skóry w miejscu, w którym styka się z bezpośrednio z materiałem alergizującym. Stąd nazwa tych alergii- alergie kontaktowe. Pierwsze podejrzenie alergii powinno powstać kiedy w miejscu styku skóry z materiałem obcym są obecne zmiany zapalne, nadżerki i owrzodzenia.
Obraz kliniczny bywa bardzo różny: od zaczerwienienia i dyskretnego stanu zapalnego aż do nadżerek i owrzodzeń.
Z każdym pacjentem zbieramy dokładny wywiad alergologiczny aby uniknąć wykonywania testów niepotrzebnie.
Jakie substancje mogą alergizować i jakie substancje testujemy?

Akrylany i żywice
Żywice akrylowe, akryl, akrylany i żywice epoksydowe to druga grupa substancji testowancyh serią stomatologiczną dla personelu.

W teście znajduje się szereg substancji zaliczanych do dużej grupy substancji organicznych: akrylanów, o bardzo skomplikowanych nazwach chemicznych ale bardzo często stosowanych w stomatologii / protetyce.
Żywice akrylowe stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami  akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Potencjał uczulający akrylanów wzrósł od czasu wprowadzenia di i triakrylanów. Także powszechność ich stosowania jest przyczyną wzrostu zachorowań na alergiczne kontaktowe zapalenia śluzówek jamy ustnej i egzem skórnych personelu medycznego. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego, zatem u osób pracujących przy produkcji tego rodzaju materiałów również obserwuje się częstsze problemy z alergiami kontaktowymi.
Uczulenie na akrylany klinicznie objawia się zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, często na dłoniach, często na opuszkach palców. Alergie na akrylany może mieć bardzo ciężki przebieg ale ta sytuacja dotyczy głównie reakcji na jeszcze  niespolimeryzowane akrylany i nieutwardzony materiał.

Częste pytania o:  jak się wykonuje test?najczęściej alergizujące akrylany

Testy na plecach
Na plecy są naklejone plastry z komorami testowymi, w których znajdują się alergeny / hapteny. Z komór powoli penetrują do skóry. Reakcja wymaga czasu, minimum 48 godzin.
Po 48 lub 72 godzinach
Widoczne reakcje multialergii na wiele substancji testowych o róznym stopniu nasilenia. Multialergie spotykamy niezbyt często. Częściej test wykazuje nadwrażliwość na jeden lub dwa alergeny.
Więcej informacji o akrylanach, klejach stomatologicznych i ortopedycznych
Akrylany to grupa związków organicznych polimerowych powszechnie i rutynowo używane w stomatologii i protetyce.
Test bada ewentualną alergię na 10 podstawowych akrylanów najczęściej stosowanych.
Uczulenie na akrylany jest bardzo częstą przyczyną uczulenia zawodowego lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.
Żywice akrylowe są stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami  akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego. Potencjał uczulający akrylanów nie jest jednolity: di-akrylany mają większy potencjał alergizujący niż monoakrylany, a tri-akrylany alergizują silniej niż di- i monoakrylany.

Po raz pierwszy alergia na hapteny akrylanowe została opisana przez Iralndczyka Stoy w 1952 roku -- alergia w postaci wyprysku kontaktowego dłoni u technika dentystycznego, wywołana przez metakrylan metylu. Do końca lat 70-tych alergie spowodowane akrylanami były stosunkowo rzadkie. Dopiero wprowadzenie nowych związków akrylu. wiązki chemiczne obecnie coraz częściej alergizujące to epoksyakrylany, akrylany uretanowe, zwłaszcza zaś metakrylan 2-hydroksyetylu i dimetakrylan etylenoglikolu.
U techników dentystycznych nadwrażliwość indukuje kontakt skóry z płynnymi monomerami przed ich polimeryzacją. Światłoutwardzalne akrylany ostatniej generacji mają zastosowanie zarówno w protetyce jak i do wypełniania ubytków w zębach. Ponieważ ubytki uzupełniają lekarze stomatolodzy rozszerzyło to możliwość alergizacji na lekarzy zajmujących się wyłącznie stomatologią zachowawczą. Dodatkowym czynnikeim jest nieskuteczność ochrony przed kontaktem z monomerami rękawiczkami lateksowymi - monomery akrylu z łatwością przenikają przez rękawiczki lateksowe.
Materiały akrylowe i akrylonitrylowe stosowane są także w periodontologii do wypełniania i odtwarzania ubyt- ków kostnych. Także personel medyczny zajmujący się peridontologią może być narażony na kontakt z akrylanami.
Cement akrylowy używany w ortopedii także może powodować zmiany skórne. Składa się z 2 komponentów – komponent płynny zawiera głównie metakrylan metylu, drugi w postaci proszku to polimetakrylan, który jest utwardzaczem. Dlatego pielęgniarki ortopedyczne przygotowujące kleje ortopedyczne na sali operacyjnej są narażone na kontakt z monomerami akrylu.

W innych grupach zwodowych alergie na akrylany występują nieco rzadziej niż u personelu medycznego.
Created by Adam Hajman
JOLANTA JANUS-HAJMAN
Gabinet dermatologii i medycyny estetycznej
Pod Lipami 8
41-940 Piekary Śląskie
+48 601 431 355  | +48 693 693 696
Wróć do spisu treści