Testy płatkowe "Stomatologia - Personel"
Testy płatkowe Seria "Stomatologia -Materiały Dentystyczne -Personel" to testy płatkowe wykrywające reakcje nadwrażliwości / alergii na materiały akrylowe stosowane w stomatologii i protetyce, ortopedii, drukarstwie, malarstwie, kosmetyce ( hybrydy) i wszędzie gdzie można miec kontakt z monomerami alrylu.
INFORMACJE O TESTACH PŁATKOWYCH SERIA "MATERIAŁY STOMATOLOGIA - PERSONEL" | |
Rodzaj badania: | testy płatkowe z alergenami naklejane na skórę |
Ilość alergenów w teście: | 14 alergenów / haptenów |
Termin: | dostępne natychmiast |
Skierowanie: | nie jest potzrebne, jeżeli już masz skierowanie to chętnie je zobaczymy |
Wskazania: | podejrzenie alergii na akrylany |
Czas trwania badania: | wizyta do pół godziny, testy przyklejone na plecach przez 3 dni |
Ilość wizyt: | 3. Na pierwszej zakładamy testy, na drugiej i trzeciej wykonujemy odczyt |
Odczyt testów: | pierwszy po 48 godz. drugi po 72 godz. od założenia testów |
Ograniczenia aktywności: | przyklejonych pasków testowych nie można moczyć |
Sport: | nie jest zalecany w trakcie trwania testu |
Inne ograniczenia: | przyjmujesz leki przeciw-alergiczne? Skontaktuj się z nami. |
Cena: | 550 zł cena obejmuje testy i 2 wizyty z odczytami. Cena kompletna. |
Płatność: | gotówką lub kartą |
Wskazania do wykonania testu
Nazwa testu sugeruje, że stosowany jest głównie u personelu medycznego. Ale nie tylko.
Test można wykonać u każdej osoby, która zawodowo jest narażona na kontakt z akrylanami.
Testy tej serii wykonujemy dla:
- lekarzy stomatologów
- pielęgniarki stomatologiczne
- technicy stomatologii / protetyki
- lekarze ortopedzi i pielęgniarki ortopedii
- optycy
- malarze
- osoby obsługujące mikroskopy elektronowe
- osób pracujących z aparatami słuchowymi
- kosmetyczek wykonujących manicure akrylowy - hybrydy
- osób mających różnego rodzaju "kłopoty" z manicurem hybrydowym
Kiedy można podejrzewać alergię?
Alergia kontaktowa objawia się przewlekłym stanem zapalnym, trwającym nawet kilka lat, wskutek drażnienia skóry w miejscu, w którym styka się z bezpośrednio z materiałem alergizującym. Stąd nazwa tych alergii- alergie kontaktowe. Pierwsze podejrzenie alergii powinno powstać kiedy w miejscu styku skóry z materiałem obcym są obecne zmiany zapalne, nadżerki i owrzodzenia.
Obraz kliniczny bywa bardzo różny: od zaczerwienienia i dyskretnego stanu zapalnego aż do nadżerek i owrzodzeń.
Z każdym pacjentem zbieramy dokładny wywiad alergologiczny aby uniknąć wykonywania testów niepotrzebnie.
Jakie substancje mogą alergizować i jakie substancje testujemy?
Akrylany i żywice
Żywice akrylowe, akryl, akrylany i żywice epoksydowe to druga grupa substancji testowancyh serią stomatologiczną dla personelu.
W teście znajduje się szereg substancji zaliczanych do dużej grupy substancji organicznych: akrylanów, o bardzo skomplikowanych nazwach chemicznych ale bardzo często stosowanych w stomatologii / protetyce.
Żywice akrylowe stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Potencjał uczulający akrylanów wzrósł od czasu wprowadzenia di i triakrylanów. Także powszechność ich stosowania jest przyczyną wzrostu zachorowań na alergiczne kontaktowe zapalenia śluzówek jamy ustnej i egzem skórnych personelu medycznego. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego, zatem u osób pracujących przy produkcji tego rodzaju materiałów również obserwuje się częstsze problemy z alergiami kontaktowymi.
Uczulenie na akrylany klinicznie objawia się zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, często na dłoniach, często na opuszkach palców. Alergie na akrylany może mieć bardzo ciężki przebieg ale ta sytuacja dotyczy głównie reakcji na jeszcze niespolimeryzowane akrylany i nieutwardzony materiał.
Testy na plecach
Na plecy są naklejone plastry z komorami testowymi, w których znajdują się alergeny / hapteny. Z komór powoli penetrują do skóry. Reakcja wymaga czasu, minimum 48 godzin.
Po 48 lub 72 godzinach
Widoczne reakcje multialergii na wiele substancji testowych o róznym stopniu nasilenia. Multialergie spotykamy niezbyt często. Częściej test wykazuje nadwrażliwość na jeden lub dwa alergeny.
Więcej informacji o akrylanach, klejach stomatologicznych i ortopedycznych
Akrylany to grupa związków organicznych polimerowych powszechnie i rutynowo używane w stomatologii i protetyce.
Test bada ewentualną alergię na 10 podstawowych akrylanów najczęściej stosowanych.
Uczulenie na akrylany jest bardzo częstą przyczyną uczulenia zawodowego lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.
Żywice akrylowe są stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego. Potencjał uczulający akrylanów nie jest jednolity: di-akrylany mają większy potencjał alergizujący niż monoakrylany, a tri-akrylany alergizują silniej niż di- i monoakrylany.
Po raz pierwszy alergia na hapteny akrylanowe została opisana przez Iralndczyka Stoy w 1952 roku -- alergia w postaci wyprysku kontaktowego dłoni u technika dentystycznego, wywołana przez metakrylan metylu. Do końca lat 70-tych alergie spowodowane akrylanami były stosunkowo rzadkie. Dopiero wprowadzenie nowych związków akrylu. wiązki chemiczne obecnie coraz częściej alergizujące to epoksyakrylany, akrylany uretanowe, zwłaszcza zaś metakrylan 2-hydroksyetylu i dimetakrylan etylenoglikolu.
U techników dentystycznych nadwrażliwość indukuje kontakt skóry z płynnymi monomerami przed ich polimeryzacją. Światłoutwardzalne akrylany ostatniej generacji mają zastosowanie zarówno w protetyce jak i do wypełniania ubytków w zębach. Ponieważ ubytki uzupełniają lekarze stomatolodzy rozszerzyło to możliwość alergizacji na lekarzy zajmujących się wyłącznie stomatologią zachowawczą. Dodatkowym czynnikeim jest nieskuteczność ochrony przed kontaktem z monomerami rękawiczkami lateksowymi - monomery akrylu z łatwością przenikają przez rękawiczki lateksowe.
Materiały akrylowe i akrylonitrylowe stosowane są także w periodontologii do wypełniania i odtwarzania ubyt- ków kostnych. Także personel medyczny zajmujący się peridontologią może być narażony na kontakt z akrylanami.
Cement akrylowy używany w ortopedii także może powodować zmiany skórne. Składa się z 2 komponentów – komponent płynny zawiera głównie metakrylan metylu, drugi w postaci proszku to polimetakrylan, który jest utwardzaczem. Dlatego pielęgniarki ortopedyczne przygotowujące kleje ortopedyczne na sali operacyjnej są narażone na kontakt z monomerami akrylu.
W innych grupach zwodowych alergie na akrylany występują nieco rzadziej niż u personelu medycznego.