Znamiona - często zadawane pytania... - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:

Często zadawane pytania...
Mam znamiona, czy mam powód do niepokoju?
Nie. Około 80 % populacji ma na skórze znamiona barwnikowe. Sama obecność znamion na skórze nie jest żadnym powodem  do niepokoju.

Ile to jest "dużo" znamion?
Aktualnie w literaturze fachowej za "dużo" znamion uznaje się liczbę powyżej 150 lub 200 znamion na całym ciele. Ważne jest aby odróżnić znamiona od innych zmian na skórze. Można mieć 200 różnego rodzaju zmian, a w tym tylko 50 znamion. Jeszcze ważniejsze jest to, że liczba znamion nie jest tak istotna jak ich rodzaj. To można ocenić dopiero po wykonaniu badania dermatoskopowego.

Czy "pieprzyki" to to samo co znamiona?
Tak. Czasami znamiona nazywane są pieprzykami. My wolimy nazwę znamiona bo jest to medyczne określenie i nie pozostawia wątpliwości pacjentom o czym mówi lekarz. Tym bardziej, że rodzajów znamion jest bardzo dużo.

Moje znamiona nigdy nie były oceniane przez dermatologa, co powinienem zrobić?
Pozwól, aby twoje znamiona zbadał specjalista dermatolog. Dermatolodzy, co tygodnia oglądają dziesiątki i setki znamion, także przy pomocy dermatoskopu (rodzaj lupy z oświetleniem).Badanie jest niebolesne. Pozwala wstępnie wykryć podejrzane zmiany z objawami tzw. "niepokoju tkankowego" i zakwalifikować je do usunięcia lub nie. Tylko badanie histopatologiczne wyciętej zmainy pod mikroskopem daje stuprocentową pewność rozpoznania.

Dlaczego na tej stronie nie ma schematu ABCDE rozpoznawania znamion?
Ponieważ schemat ABCDE ( kolor, kształt itd.) został stworzony dla pacjentów a nie dla lekarzy, ma on ograniczoną przydatność. Ten schemat na pewno zwraca uwagę na problem znamion ale decyzje muszą być podejmowane w oparciu o badanie dermatologiczne, wywiad, dermatoskopię i badanie histopatologiczne. Schemat ten jest zbyt prosty aby podejmować decyzje kliniczne. Istnieje także inna metoda dla pacjentów: jest to metoda "brzydkiego kaczątka". Po prostu: to znamię, które ci się nie podoba i w jakiś sposób jest inne i brzydsze niż inne znamiona jest podejrzane i powinno zostać zbadane. Bardzo często pacjent, choć ma setki znamion, wskazuje właśnie tylko jedno jako niepokojące i "jakieś takie inne". I wcale nierzadko ma rację!

Czy zabieg usunięcia znamienia jest bolesny?
Nie. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Lek znieczulający jest podawany cieniutką igłą w okolice znamienia. Po około 3 minutach znamię może być bezboleśnie usunięte.

Jak długo działa znieczulenie?
Znieczulenie miejscowe działa od 2 do 4 godzin w zależności od użytego środka. W szczególnych przypadkach np.: plastyka płytki paznokcia stosowane są środki działające do 16 godzin.

Jak duża jest rana po zabiegu i ile szwów jest konieczne?
Rana jest tylko troszeczkę większa niż usuwane znamię. Musi być nieco większa tak aby znamię usuwac w granicy skóry zdrowej, niezmienionej. O ile znamię nie przekracza 1 centymetra średnicy to wystarczą 2 lub 3 szwy chirurgiczne. Oczywiście dbamy także o efekt kosmetyczny tak, aby pozostała blizna była możliwie mała. Dlatego na twarzy przeważnie zakładam tzw. plastroszwy.
Szwy są usuwane po siedmiu lub czternastu dniach w zależności od umiejscowienia znamienia. Usuwanie szwów nie jest bolesne.

Czy po zabiegu będę mógł wykonywać codzienne czynności i czy będę mógł pracować?
Tak, nie ma ograniczeń poza zaleceniami otrzymanymi po zabiegu. Na przykład nie należy dopuścić do zamoczenia opatrunku. Każdy pacjent po zabiegu zostaje dokładnie poinformowany o sposobie postępowania.              

Co należy sądzić o powiedzeniu, że znamion nie należy ruszać?
To przesąd, który może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Znamiona można i należy badać. Moim pacjentom zawsze zalecam usuwanie znamion umiejscowionych w stale drażnionej okolicy np w okolicy stanika butów paska od spodni i w innych miejscach. Konkretne zalecenia zależą też od wykonywanego zawodu.

Z jakim znamieniem powinno się natychmiast zgłosić do dermatologa?
Zalecam jak najszybszą wizytę, jeżeli znamię uległo uszkodzeniu w wyniku urazu i krwawi. Proponuję nie czekać do całkowitego wygojenia. Podobnie, gdy znamię się powiększyło, zmieniło kolor, swędzi lub boli. Wtedy również proponuję wizytę możliwie szybko.
Lub jeśli jakieś konkretne znamię cię niepokoi. Wątpliwości niepokoje należy wyjaśnić.

Czy można usunąć znamię tylko z powodów kosmetycznych?
Oczywiście tak. Termin zabiegu można tak ustalić, aby nie kolidował z aktywnością zawodową pacjenta. Najczęściej z powodów estetycznych usuwamy nie znamiona a włókniaki skóry.

Czy badanie histopatologiczne usuniętego znamienia zawsze jest konieczne?
Tak. Prawie zawsze. To badanie ostatecznie rozstrzyga o rodzaju znamienia i od niego zależy dalszy sposób postępowania. Każdy wynik badania omawiam z pacjentem. Na wynik czeka się około 3- 4 dni.

Czy należy obawiać się wyniku badania histopatologicznego?
Nie. Zmiany najczęściej są łagodne. Ale to mozna powiedzieć dopiero po badaniu histopatologicznym. Przy omówieniu wyników pacjent najczęściej słyszy, że nie ma powodu do zmartwienia a wynik jest z reguły pomyślny dla pacjenta. Badanie histopatologiczne wyciętego znamienia przeprowadza wyłącznie lekarz histopatolog i do jego diagnozy można i należy mieć zaufanie.

Czy można usunąć znamię w warunkach gabinetu dermatologii estetycznej?
Moja praktyka spełnia wszelkie normy i standardy wymagane dla gabinetu zabiegowego i dermatologii estetycznej.

Sterylność zabiegu, sprzęt, narzędzia.
Zabiegi wykonujemy sprzętem jednorazowego użytku. Także narzędzia chirurgiczne takie jak pęsety, nożyczki, klemy itd. są jednorazowego użytku.
41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego