Wypełniacze i stymulatory tkankowe - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Wypełniacze i stymulatory kolagenu - porównanie preparatów

Co to są wypełniacze i stymulatory tkanek? Czym się różnią te dwie grupy preparatów? Jaki wybrać? Czym różnią się obie metody odmładzania? Dlaczego lekarz proponuje wypełnienie lub użycie stymulatora tkankowego?

Wypełniacz zmarszczek jest kojarzony z kwasem hialuronowym używanym do wypełniania zmarszczek, wypełniania ubytków w tkankach, powiększania ust i niwelowania bruzd. Stymulatory tkankowe są mniej znane i rzadko kojarzą się z jakąś konkretną substancją.

Różnice pomiędzy wypełnieniem tkanek a stymulowaniem tkanek.
Wypełniacze, z których najbardziej znaną substancją jest kwas hialuronowy, niwelują ubytki w tkankach i służą do modelowania twarzy. Wypełniacz uzupełnia brakującą objętość tkanek. Może to być zanik objętości w okolicy zaginania skóry mięśniami mimicznymi, wtedy wypełniacz używany jest do wypełnienia bruzdy mimicznej. Zanik objętości może wynikać też z wieku i ubytku tkanki tłuszczowej w licznych przedziałów powięziowych na twarzy. Zanik „poduszeczek” tłuszczowych  wynika z upływu czasu i idzie w parze z przemodelowaniem  kości twarzy. Wtedy można użyć wypełniacza z kwasu hialuronowego ściśle do uzupełnienia większych objętości na twarzy- ogólnie taki zabieg nazywamy zabiegeim wolumetrycznym.
Stymulatory tkankowe natomiast zmuszają komórki do odbudowy tkanek. Wymuszenie większego tempa regeneracji tkanek, w tym skóry i tkanki podskórnej, głównie poprzez zwiększenie produkcji własnego kolagenu odbywa się miejscu podania stymulatora tkankowego. Najszerzej znanym stymulatorem tkankowym jest kwas L-polimlekowy  - Sculptra. Do stymulatorów tkankowych zaliczamy również preparaty osocza bogatopłytkowego PRP, polikaprolakton i wiele innych.

Wspólną cechą wypełniaczy tkanek i stymulatorów jest sposób podawania.
Wypełniacze i stymulatory podaje się poprzez wstrzykiwanie preparatu śródskórnie, podskórnie, lub nieco głębiej szczególnie w okolicach twarzy, które utraciły dużo ze swojej młodzieńczej objętości.

Wypełniacze i stymulatory różnią się czasem utrzymywania w skórze.
 Krótkotrwałe to kwas hialuronowy i kolagen - rezultat ich stosowania widoczny jest około roku.
Średnio-trwałe czyli  kwas L-polimlekowy i hydroksyapatyt wapnia utrzymują się w skórze do dwóch lat. Wypełniacze stałe, do których zaliczamy silikon i akryl pozostają w skórze na zawsze i nie używamy ich.

Efekt wypełnienia  po zastosowaniu kwasu hialuronowego jest natychmiastowy.
Od razu po zabiegu widać prawie pełny efekt wypełnienia. Prawie bo potrzeba jeszcze parę godzin an pełne uwodnienie się preparatu i ustanie działania środka znieczulającego, który może przejściowo zmieniać mimikę w ostrzykiwanej okolicy. Jeżeli wybierzemy do zabiegu preparat z rodziny Restylane, którego składnikiem jest kwas hialuronowy to można się spodziewać natychmiastowego efektu zaraz po zabiegu. Podobnie jest w przypadku innych preparatów kwasu hialuronowego np. Redensity II.

Efekt wypełnienia po zastosowaniu stymulatora tkankowego widoczny jest dopiero po pewnym okresie czasu.
Jak długim? To zależy od rodzaju użytego stymulatora tkankowego: w przypadku kwasu L-polimlekowego stymulacja fibroblastów i produkcji kolagenu zwiększa się w okresie kilku tygodni po zabiegu i tzreba poczekać kilka tygodni aż efekt zwiększonej produkcji kolagenu i przyrost grubości skóry będą widoczne. Dlatego drugi zabieg Sculptra robimy nie wcześniej niż po 6 tygodniach od pierwszego zabiegu.

Efekty rewitalizacji skóry po zastosowaniu kwasu hialuronowego są wspaniałe ale ograniczone do okolicy, w której wypełniono zmarszczki. Kwas hialuronowy poprawia gospodarkę wodną leczonej okolicy i w pewnym stopniu stymuluje produkcję własnego kolagenu. Oczywiście jest to korzystne zjawisko ale w przypadku skóry wymagającej odnowy na większym obszarze i w wielu regionach jednocześnie lepszym wyborem będą stymulatory. Kwas L-polimlekowy przede wszystkim stymuluje komórki skóry do produkcji własnego kolagenu.

Efekty odnowy skóry po użyciu stymulatorów tkankowych: spłycenie zmarszczek, ich całkowite wypełnienie, efekt napięcia i ujędrnienia skóry na dużej powierzchni jest właśnie skutkiem pobudzenia produkcji kolagenu i zwiększenia grubości skóry. Ponieważ stymulujemy naturalne procesy biologiczne to na efekt trzeba poczekać, z drugiej strony efekt estetyczny jest równie pewny jak podanie kwasu hialuronowego. Efekt zwiększenia objętości tkanek po zastosowaniu Sculptry jest naturalny i długotrwały.

Wybór kwasu hialuronowego i stymulatora a bezpieczeństwo zabiegu.
Bezpieczeństwo zabiegu to kluczowa kwestia w medycynie estetycznej. Mamy w ofercie pełną gamę kwasów hialuronowych dwóch renomowanych firm oraz dwa różne stymulatory. Wybierając preparaty jakie zaoferujemy pacjentkom i pacjentom kierujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem zabiegu . Nie używamy akrylu, nie używamy silikonu ani kolagenu. Kwasy hialuronowe i kwas L-polimlekowy  występują naturalnie w organizmie,  te w preparatach używane jako stymulator lub wypełniacz zostały wyprodukowane sztucznie ale są identyczne z naturalnymi substancjami. Bezpieczeństwo zabiegu stymulatorem i kwasem hialuronowym jest porównywalne, generalnie są to preparaty o wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Jaki rodzaj zabiegu mam wybrać?
Nie musisz wybierać rodzaju zabiegu bez konsultacji osobistej z lekarzem. Odradzamy nawet samodzielny wybór zabiegu. Lekarz pomoże ci wybrać i wspólnie zdecydujecie. Naszym wspólnym celem jest poprawa twojego wyglądu a nie tylko wykonanie zabiegu.

Zapraszam!
Jolanta Janus-Hajman


41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego