Testy płatkowe - stomatologia - seria Personel / Akrylany - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Testy płatkowe seria "Materiały dentystyczne-personel"

Testy płatkowe Seria Materiały Dentystyczne -Personel  to testy płatkowe wykrywające reakcje nadwrażliwości / alergii na materiały akrylowe stosowane w stomatologii i protetyce, ortopedii, drukarstwie, malarstwie, kosmetyce ( hybrydy) i wszędzie gdzie można miec kontakt z monomerami alrylu.

Testy - to zestaw 14 substancji testowych alergenów/haptenów, które są zgodne z zaleceniami ICDRG, czyli Międzynarodowej Grupy Badającej Wyprysk Kontaktowy.
Testy służą zbadaniu alergii kontaktowej występującej wśród personelu medycznego na wybrane substancje powszechnie używane do budowy materiałów protetycznych.

Zestaw testów płatkowych w oryginalnym zalecanym przez ICDRG składzie zawiera 10 alergenów testowych. Są w nim głównie akrylany stosowane w protetyce i są testowane rutynowo. Rutynowo w teście testujemy także alergię na 4 hapteny metali - chrom, nikiel, kobalt i pallad. Możliwe jest też opcjonalne dołąćzenie do testu haptenów innych substancji - w zależności od objawów alergii i wywiadu alergicznego.
Oprócz akrylanów opcjonalnie testujemy także alergię na żywice stosowane w protetyce.

Dla kogo jest ten test? Nie tylko stomatologia!

Testy tej serii przeznaczone są dla osób mających zawodowo kontakt z akrylanami:
 • lekarzy stomatologów
 • pielęgniarki stomatologiczne
 • technicy stomatologii / protetyki
 • lekarze ortopedzi i pielęgniarki ortopedii
 • optycy
 • malarze
 • osoby obsługujące mikroskopy elektronowe
 • osób pracujących z aparatami słuchowymi
 • kosmetyczek wykonujących manicure akrylowy - hybrydy
 • osób mających "kłopoty" z manicurem hybrydowym

Nazwa testu sugeruje, że stosowany jest głównie u personelu medycznego. Ale nie tylko.
Test można wykonać u każdej osoby, która zawodowo jest narażona na kontakt z akrylanami.Akrylany i kleje stomatologiczne, ortopedyczne
Akrylany to grupa związków organicznych polimerowych powszechnie i rutynowo używane w stomatologii i protetyce.
Test bada ewentualną alergię na 10 podstawowych akrylanów najczęściej stosowanych.
Uczulenie na akrylany jest bardzo częstą przyczyną uczulenia zawodowego lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.
Żywice akrylowe są stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami  akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego. Potencjał uczulający akrylanów nie jest jednolity: di-akrylany mają większy potencjał alergizujący niż monoakrylany, a tri-akrylany alergizują silniej niż di- i monoakrylany.

Po raz pierwszy alergia na hapteny akrylanowe została opisana przez Iralndczyka Stoy w 1952 roku -- alergia w postaci wyprysku kontaktowego dłoni u technika dentystycznego, wywołana przez metakrylan metylu. Do końca lat 70-tych alergie spowodowane akrylanami były stosunkowo rzadkie. Dopiero wprowadzenie nowych związków akrylu. wiązki chemiczne obecnie coraz częściej alergizujące to epoksyakrylany, akrylany uretanowe, zwłaszcza zaś metakrylan 2-hydroksyetylu i dimetakrylan etylenoglikolu.
U techników dentystycznych nadwrażliwość indukuje kontakt skóry z płynnymi monomerami przed ich polimeryzacją. Światłoutwardzalne akrylany ostatniej generacji mają zastosowanie zarówno w protetyce jak i do wypełniania ubytków w zębach. Ponieważ ubytki uzupełniają lekarze stomatolodzy rozszerzyło to możliwość alergizacji na lekarzy zajmujących się wyłącznie stomatologią zachowawczą. Dodatkowym czynnikeim jest nieskuteczność ochrony przed kontaktem z monomerami rękawiczkami lateksowymi - monomery akrylu z łatwością przenikają przez rękawiczki lateksowe.
Materiały akrylowe i akrylonitrylowe stosowane są także w periodontologii do wypełniania i odtwarzania ubyt- ków kostnych. Także personel medyczny zajmujący się peridontologią może być narażony na kontakt z akrylanami.
Cement akrylowy używany w ortopedii także może powodować zmiany skórne. Składa się z 2 komponentów – komponent płynny zawiera głównie metakrylan metylu, drugi w postaci proszku to polimetakrylan, który jest utwardzaczem. Dlatego pielęgniarki ortopedyczne przygotowujące kleje ortopedyczne na sali operacyjnej są narażone na kontakt z monomerami akrylu.

W innych grupach zwodowych alergie na akrylany występują nieco rzadziej niż u personelu medycznego.Wybrane akrylany badane serią  "Stomatologia- Pacjenci"

 • BIS-GMA
 • metakrylan metylu
 • dimetakrylan trójetylenoglikolu
 • i jeszcze 6 innych akrylanów często używanych

Kiedy powinno się wykonać testy na alergię kontaktową?
Firmy produkujące materiały protetyczne bardzo dbają o biokompatybilność i niski potencjał alergizujący. Z drugiej strony niektóre substancje są używane bardzo często a mają wysoki potencjał alergizujący. To głównie akrylany.
Dlatego test naskórkowy płatkowy dla personelu ukierunkowany jest głównie na akrylany.

Jeżeli podejrzewasz u siebie alergię kontaktową na materiały jakich używasz w pracy np. wykonując protezy, nakładki itp. wykonanie testu jest zalecane.


Kiedy można podejrzewać alergię?
Alergia kontaktowa objawia się stanem zapalnym - egzemą kontaktową, wskutek drażnienia skóry alergenem.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóryczasem bywa nazywane skrótowo jako dermatitis. Alergiczne kontaktowe zapalenie śluzówek jamy ustnej to stomatitis. Łacińska nazwa stomatitis  zapalenie śluzówek jamy ustnej obejmuje wszystkie przyczyny, jest nazwa objawu choroby - kontaktowego alergicznego zapalenia śluzówek jamy ustnej należy myślec po wykluczeniu innych przyczyn zapalenia: zakażenia, urazu mechanicznego itd.
Pierwsze podejrzenie alergii na materiały używane w pracy powinno powstać kiedy objawy nasilają się w ciągu tygodnia a słabną lub zanikają w weekend lub w trakcie urlopu.
Objawy alergii nie muszą występować tylko w miejscach bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Alergia może dawać objawy na skórze twarzy lub nawet w tak odległych  miejscach jak dłonie i stopy.
Z każdym pacjentem zbieramy dokładny wywiad alergologiczny aby uniknąć wykonywania testów niepotrzebnie.Jakie materiały stomatologiczne mogą mieć działanie uczulające  u personelu i jakie substancje testujemy?

Żywice - akrylany
Żywice akrylowe, akryl, akrylany i żywice epoksydowe to druga grupa substancji testowancyh serią stomatologiczną dla pacjentów.

W teście znajduje się szereg substancji zaliczanych do dużej grupy substancji organicznych: akrylanów, o bardzo skomplikowanych nazwach chemicznych ale bardzo często stosowanych w stomatologii.
Żywice akrylowe stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami  akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Potencjał uczulający akrylanów wzrósł od czasu wprowadzenia di i triakrylanów. Także powszechność ich stosowania jest przyczyną wzrostu zachorowań na alergiczne kontaktowe zapalenia śluzówek jamy ustnej i egzem skórnych personelu medycznego. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego, zatem u osób pracujących przy produkcji tego rodzaju materiałów również obserwuje się częstsze problemy z alergiami kontaktowymi.
Uczulenie na akrylany klinicznie objawia się zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, często na dłoniach, często na opuszkach palców. Alergie na akrylany może mieć bardzo ciężki przebieg ale ta sytuacja dotyczy głównie reakcji na jeszcze  niespolimeryzowane akrylany i nieutwardzony materiał. Częściej jednak tak silne  reakcje na akrylany można spotkać w ortopedii niż stomatologii.Rozpoznanie alergii kontaktowej na materiał stomatologiczny.
Rozpoznanie opiera się na wywiadzie alergologicznym, ocenie śluzówki jamy ustnej, w szczególności na wykonaniu testów płatkowych skórnych i wykluczeniu innych przyczyn obserwowanych objawów ( infekcji, urazu, reakcji toksycznej, reakcji z podrażnienia lub nawet zmiany nowotworowej).


Leczenie alergii kontaktowej na materiał stomatologiczny
Leczenie alergii kontaktowej polega na unikaniu kontaktu z substancją uczulającą - alergenem lub haptenem. W przypadku alergii kontaktowej w jamie ustnej leczenie polega na usunięciu wypełnienia, mostka, implantu będącego źródłem alergenu i przyczyną problemów. Alergizujący materiał należy zastąpić materiałem protetycznym obojętnym dla organizmu. Po usunięciu materiału alergizującego zmiany chorobowe szybko się goją u większości pacjentów. U osób wrażliwych gojenie zmian po alergii kontaktowej może potrwać nawet kilkanaście miesięcy lub wymagać dodatkowych leków.
Immunoterapia alergenowa (odczulenie) w alergii  i wyprysku kontaktowym wywołanym metalami i akrylanami nie ma zastosowania. To nie są reakcje immunologiczne IgE-zależne lub nie ma reakcji na odczulanie, dlatego stosowanie odczulenia nie jest możliwe. Nie jest też możliwe wykonanie badania z krwi przydatnego klinicznie.Przed testem - jak się przygotować do testu?
 • Należy na 7 dni przed testem odstawić leki przeciwhistaminowe, o ile to jest możliwe.
 • Nie należy przez 14 dni przyjmować leków sterydowych stosowanych ogólnie, czyli w tabletkach lub zastrzykach. Sterydy w postaci maści można stosować ale nie w miejscu naklejania testów, czyli na plecach. W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny
 • Skóry pleców nie należy opalać-na plecach przyklejamy plastry z testami.
 • Na pierwszą wizytę należy zabrać swoją dokumentację medyczną, szczególnie wyniki wcześniejszych testów alergicznych jeżeli były wykonywane.

Ważne!
Jeżeli masz wątpliwości czy można przerwać przyjmowanie wyżej wymienionych leków skontaktuj  się z lekarzem, który je przepisał. Tekst tu zamieszczony nie zastępuje porady lekarskiej udzielanej osobiście i po zbadaniu pacjenta. A w szczególności dotyczy to takich sytuacji jak odstawienie leków.


Przebieg testu i ocena:
Sposób przeprowadzania testu nie różni się od testów płatkowych innych serii. Na pierwszej wizycie: zbieram wywiad alergologiczny, badanie objawów alergii, ustala się termin pierwszego odczytu i zakłada plastry z alergenami. Z reguły zakładamy je na plecach.
Cean testu obejmuje już wizytę pierwszą i odczyt - nie trzeba osobno płacić za konsultację.

Czas po jakim odczytujemy test:
Z reguły test odczytujemy pierwszy raz po 72 godzinach. Ale są możliwe indywidulane scenariusze - to zależy od badania na pierwszej wizycie.

Cena testu: 320 zł

Jak umówić się na wizytę:
Zadzwoń pod numer 601 431 355 lub 693 693 696.
41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego