Testy płatkowe - implanty stomatologia - seria "Pacjenci" - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Testy płatkowe seria "Materiały dentystyczne"
Testy płatkowe Seria Materiały Dentystyczne -Pacjenci wykrywające reakcje nadwrażliwości / alergii na różnego rodzaju materiały stosowane w stomatologii i protetyce. Test zawiera 27 substancji testowych.

Testy - to zestaw 27 substancji testowych alergenów/haptenów, które są zgodne z zaleceniami ICDRG, czyli Międzynarodowej Grupy Badającej Wyprysk Kontaktowy.
Testy służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej. Kontaktowa reakcja immunologiczna zazwyczaj wymaga bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą i ma miejsce po około 24 godzinach od kontaktu. Różni się zatem zasadniczo od reakcji alergicznych jakie wszyscy znamy: po użądleniu owada zachodzi czasem reakcja natychmiastowa i objawy pojawiają się natychmiast. W przypadku reakcji opóźnionych reakcja nie jest natychmiastowa  bowiem zachodzi z udziałem komórek pamięci immunologicznej ( limfocytów).

Zestaw testów płatkowych w oryginalnym zalecanym składzie zawiera 24 alergeny testowe. Są w nim metale stosowane w protetyce w tym chrom, nikiel i kobalt. Tytan, azotek tytanu i srebro również znajdują się w teście i są testowane rutynowo.
Oprócz metali testujemy alergię na akrylany i żywice stosowane w protetyce i do wypełnień ubytków w zębach i kilka innych substancji.

Metale testowane standartowo

Standartowo test zawiera 10 alergenów/haptenów z czystymi pierwiastkami metali lub ich związkami.
Chrom, nikiel i kobalt bardzo często są przyczyną alergii kontaktowej i oczywiście są w teście. Ale to za mało aby skriningowe badanie było kompletne. Rtęć, pallad w 2 związkach chemicznych i złoto również znajdują się w standartowej serii.
Biorąc pod uwagę szczególne potrzeby pacjentów w polskich warunkach test rozszerzyliśmy o dodatkowe 3 ważne substancje: tytan, azotek tytanu i azotan srebra. Te dodatkowe metale są ważne ponieważ wiele implantowanych pacjentom materiałów może zawierać tytan lub srebro. Te 3 dodatkowe metale zwarte są w cenie standartowego testu i nie trzeba do nich dopłacać.

Istnieje możliwość rozszerzenia testu standartowego o dodatkowe inne metale o ile pacjent dysponuje paszportem implantu lub informacjami z czego zrobiono element protetyczny. Paszport to nic innego niż informacja z jakich pierwiastków metali będzie lub już został wykonany metalowy element protetyczny. Takich informacji może udzielić stomatolog lub protetyk. Niektórzy producenci na swoich stronach internetowych publikują stosowne certyfikaty i skład materiałów.

Testowane metale standart testu
 • chrom
 • nikiel
 • kobalt
 • złoto
 • pallad
 • tytan
 • rtęć
 • srebro

Testowane metale opcjonalnie
 • związki medzi
 • cyna
 • cynk
 • wanad
 • mangan
 • tungsten
 • platyna
 • cyrkon

Akrylany, żywice, epoksydy, kleje stomatologiczne
Akrylany, żywice, epoksydy, kleje, substancje światłoutwardzanie i inne związki używane w stomatologii i protetyce.
Ta część testu bada ewentualne uczulenie na 17 substancji o bardzo skomplikowanych nazwach ale bardzo często stosowanych w stomatologii.
Żywice akrylowe, akryl, akrylany i żywice epoksydowe to druga grupa substancji testowancyh serią stomatologiczną dla pacjentów.Uczulenie na akrylany jest bardzo częstą przyczyną uczulenia zawodowego lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.
Żywice akrylowe są stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami  akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego.
W teście są testowane substancje aktywujące światłoutwardzanie wypełnień. Wypełnienia pod wpływem światła i aktywatora polimeryzują i twardną. Dlatego stomatolog naświetla specjalnym przyrządem wypełnienie. Bez tego plomba byłaby miękka a akrylan nie był spolieryzowany.
Wszystkie substancje testowe mają bardzo skomplikowane nazwy chemiczne. Dlatego tutaj wymienione są tylko niektóre substancje. Ta część testu obejmuje 17 testowanych alergenów/haptenów.


Żywice i innne alergeny testowane na potzreby stoamtologii:
 • żywica epoksydowa
 • żywica Myroxylo Pereirae
 • Tinuvin
 • Karwon
 • i jeszcze kilka innych ważnych alergenów


Wybrane akrylany badane serią  "Stomatologia- Pacjenci"
 • BIS-EMA
 • BIS-GMA
 • metakrylan metylu
 • dimetakrylan trójetylenoglikolu
 • i jeszcze 6 innych akrylanów często używanych

Kiedy pacjent stomatologa powinien wykonać testy na alergię kontaktową?
Firmy produkujące materiały protetyczne bardzo dbają o biokompatybilność i niski potencjał alergizujący. Z drugiej strony liczba ludzi z problemami alergicznymi stale rośnie z bardzo wielu przyczyn.
Dlatego każdym przypadku podejrzenia alergii kontaktowej na już założone koronki, protezy, wypełnienia, mostki można wykonać test naskórkowy płatkowy.
Także przed wykonaniem implantów może być wskazane wykonanie testów o ile wywiad pacjenta może wskazywać na epizody alergii kontaktowej. Szczególnie dotyczy to przedmiotów wykonanych z metalu. Nietolerowanie zegarka, obrączki, problemy dermatologiczne z biżuterią z metali nieszlachetnych, problemy z kolczykami lub piercingiem mogą nasuwać podejrzenie alergii kontaktowej i przyszłe problemy z implantami stomatologicznymi i innymi.


Kiedy można podejrzewać alergię?
Alergia kontaktowa objawia się przewlekłym stanem zapalnym, trwającym nawet kilka lat, wskutek drażnienia śluzówki policzków, warg, dziąseł i języka w miejscu w którym śluzówka styka się z bezpośrednio z materiałem obcym. Pierwsze podejrzenie alergii powinno powstać kiedy w miejscu styku śluzówki z materiałem obcym są obecne zmiany zapalne, nadżerki i owrzodzenia. Oczywiście po wykluczeniu urazu mechanicznego śluzówki protezą. Obraz kliniczny bywa bardzo różny: od białych siatkowatych przebarwień do zmian nadżerkowych lub wrzodziejących śluzówki.
Objawy alergii mogą także dotyczyć miejsc poza jamą ustną - alergia na materiał stomatologiczny w jamie ustnej może dawać objawy na skórze twarzy lub nawet w tak odległych od implantu miejscach jak dłonie i stopy.
Z każdym pacjentem zbieramy dokładny wywiad alergologiczny aby uniknąć wykonywania testów niepotrzebnie.Jakie materiały stomatologiczne mogą mieć działanie uczulające i jakie substancje testujemy?

Metale i związki metali ( sole metali) to pierwsza duża grupa haptenów jakie testujemy.
Metale są stosowane jako elementy mostków, koronek, protez, implantów i wypełnień ubytków w zębach. Kontaktową reakcję alergiczną może wywołać nikiel, kobalt, złoto, srebro, cyna, ołów, miedź, pallad i rtęć a także tytan. Wypełnienia amalgamatowe zawierają rtęć i są zastępowane innymi materiałami ze względu na toksyczność rtęci ale reakcja nadwrażliwości również jest możliwa. Podejrzenie reakcji kontaktowej na metale dentystyczne należy potwierdzić testami płatkowymi. Aktualnie nie ma przydatnej klinicznie metody wykrywania tego rodzaju alergii z pobranej krwi pacjenta.
Głównym składnikiem uczulającym wchodzącym w skład stali stomatologicznej jest nikiel. Stal stomatologiczna zawiera od 0,5% do 30% niklu. Stopy niklowo-miedziowe zawierają go do 30%, białe złoto od 10 do 15% a stopy niklowo-srebrowe 10 - 15%.

Żywice - akrylany
Żywice akrylowe, akryl, akrylany i żywice epoksydowe to druga grupa substancji testowancyh serią stomatologiczną dla pacjentów.
Uczulenie na akrylany jest bardzo częstą przyczyną uczulenia zawodowego lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.
Dlatego w teście znajduje się szereg substancji zaliczanych do tzw. „akrylanów“ o bardzo skomplikowanych nazwach chemicznych ale bardzo często stosowanych w stomatologii.
Żywice akrylowe stosowane jako wypełnienia, protezy i protezy. Wypełnienia dentystyczne rzadko są przyczyną reakcji nadwrażliwości ale częstość alergii wywoływanych substancjami  akrylowymi wzrasta. Jest to prawdopodobnie związane z częstszym ich używaniem i stosunkowo wysokim „potencjałem uczulającym“. Akrylany są stosowane także do produkcji szkieł kontaktowych, aparatów słuchowych, cementu ortopedycznego.
Uczulenie na akrylany klinicznie objawia się zmianami skórnymi o charakterze wyprysku, często na dłoniach, często na opuszkach palców. Alergie na akrylany może mieć bardzo ciężki przebieg ale ta sytuacja dotyczy głównie reakcji na jeszcze  niespolimeryzowane akrylany i nieutwardzony materiał. Częściej jednak tak silne  reakcje na akrylany można spotkać w ortopedii niż stomatologii.Rozpoznanie alergii kontaktowej na materiał stomatologiczny.
Rozpoznanie opiera się na wywiadzie alergologicznym, ocenie śluzówki jamy ustnej, w szczególności na wykonaniu testów płatkowych skórnych i wykluczeniu innych przyczyn obserwowanych objawów ( infekcji, urazu, reakcji toksycznej, reakcji z podrażnienia lub nawet zmiany nowotworowej).


Leczenie alergii kontaktowej na materiał stomatologiczny
Leczenie alergii kontaktowej polega na unikaniu kontaktu z substancją uczulającą - alergenem lub haptenem. W przypadku alergii kontaktowej w jamie ustnej leczenie polega na usunięciu wypełnienia, mostka, implantu będącego źródłem alergenu i przyczyną problemów. Alergizujący materiał należy zastąpić materiałem protetycznym obojętnym dla organizmu. Po usunięciu materiału alergizującego zmiany chorobowe szybko się goją u większości pacjentów. U osób wrażliwych gojenie zmian po alergii kontaktowej może potrwać nawet kilkanaście miesięcy lub wymagać dodatkowych leków.
Immunoterapia alergenowa (odczulenie) w alergii  i wyprysku kontaktowym wywołanym metalami i akrylanami nie ma zastosowania. To nie są reakcje immunologiczne IgE-zależne dlatego stosowanie odczulenia nie jest możliwe. Nie jest też możliwe wykonanie badania z krwi przydatnego klinicznie.Przed testem - jak się przygotować do testu?
 • Należy na 7 dni przed testem odstawić leki przeciwhistaminowe o ile to jest możliwe.
 • Nie należy przez 14 dni przyjmować leków sterydowych stosowanych ogólnie, czyli w tabletkach lub zastrzykach. Sterydy w postaci maści można stosować ale nie w miejscu naklejania testów, czyli na plecach. W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny

Ważne!
Jeżeli masz wątpliwości czy można przerwać przyjmowanie wyżej wymienionych leków skontaktuj  się z lekarzem, który je przepisał. Tekst tu zamieszczony nie zastępuje porady lekarskiej udzielanej osobiście i po zbadaniu pacjenta. A w szczególności dotyczy to takich sytuacji jak odstawienie leków.


Przebieg testu i ocena:
Sposób przeprowadzania testu nie różni się od testów płatkowych innych serii. Na pierwszej wizycie: zbieram wywiad alergologiczny, badanie objawów alergii, ustala się termin pierwszego odczytu i zakłada plastry z alergenami. Z reguły zakładamy je na plecach.

Czas po jakim odczytujemy test:
Z reguły test odczytujemy pierwszy raz po 72 godzinach. Ale są możliwe indywidulane scenariusze - to zależy od badania na pierwszej wizycie.

Cena testu: do 5 alergenów - 200 pln, pełny test - 380 pln

Jak umówić się na wizytę:
Zadzwoń pod numer 601 431 355 lub 693 693 696.
41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego