Weź kąpiel codziennie. Codzienny prysznic da twojej skórze dodatkową porcję wilgoci. Kąpiel musi być krótka, 10 lub 15 minut wystarczy, a drzwi łazienki zamknięte żeby zwiększyć ilość wilgoci w powietrzu.
Bardzo ważne: stosuj na suchą skórę tylko wodę letnią. Nigdy gorącą. Gorąca woda szybciej usuwa naturalne bariery chroniące skórę.
Używaj łagodnego cleansera, mydła. W miarę możliwości bez zapachów i koniecznie bez spirytusu. Żele do mycia często zawierają spirytus a ten nie służy suchej skórze.
Susząc twarz po kąpieli lub umyciu nie pocieraj jej ręcznikiem! Delikatnie tylko go przyciskaj do twarzy w różnych miejscach, nie pocieraj i nie wycieraj.
Nanieś nawilżający krem na suche miejsca w ciągu 3 minut od umycia lub kąpieli. „Nawilżające” skórę kosmetyki przede wszystkim pomagają „uwięzić” wodę w skórze. Nie dostarczają jej natomiast nowej wilgoci. Dlatego tak ważny jest sposób mycia i szybkie nałożenie kosmetyku ochronnego po myciu.
Wybierz kosmetyk ochronny. Nie kieruj się tylko ceną. Dla skóry suchej szukaj produktów zawierających kwas mlekowy ( lactic acid) lub mocznik (urea). Te substancje pomogą nawilżyć nawet najbardziej suchą skórę. Kremy z lanoliną świetnie „blokują" utratę wody przez skórę.
Stosuj ochronę UV-kremy z SPF 30 lub więcej. Słońce nie zawsze robi dobrze suchej skórze.
Sprawdź swoje kosmetyki lub produkty anti-aging: jeśli zawierają kwasy owocowe, alfahydroksykwasy ( np. kwas glikolowy) nie stosuj ich. Często drażnią skórę suchą. Są to często substancje pilingujące, których twoja skóra nie potrzebuje bo jest sucha.
Śpij w pomieszczeniu wilgotnym. Połóż mokry ręcznik na kaloryferze na noc ( bardzo mokry!) potrafi zdziałać cuda.
Nie noś na skórze suchej wełny lub innych ostrych materiałów. Miękka bawełna to najlepszy wybór. Dotyczy to szyi ( ostre szaliki zimą odpadają), twarzy i wszystkich innych części ciała. Skóra sucha to problem nie tylko twarzy.
Kiedy spotkać się z lekarzem, szukać pomocy dermatologa?
Jeżeli te proste porady nie przynoszą ulgi może być konieczne stosowanie leków na receptę. A może za suchą skórą kryje się jakaś choroba? np. ekzema? Wizyta u dermatologa pomoże zdiagnozować problem.