Solarium - tak czy nie? - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Solarium - tak czy nie?

Prawdy i mity o solariach i sztucznym opalaniu. Zachęcam gorąco do sprawdzenie swojej wiedzy na temat solariów i opalania. Dając o skórę dobrze jest ufać wiedzy, a nie mitom.

Mit numer 1 - każdy może korzystać z solarium, ważne żeby z umiarem.
Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) apeluje o  zakaz korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Ponieważ dawki promieniowania ultrafioletowego UV otrzymane w ciągu całego życia kumulują się, dlatego wczesne korzystanie z solarium jest szczególnie niebezpieczne. Niebezpieczeństwo polega na zwiększonym ryzyku zachorowania na czerniaka (złośliwy rak skóry) rośnie o ok. 20 proc. u osób, które korzystały przynajmniej raz z solarium. W Australii, Francji, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, niektórych stanach USA obowiązuje zakaz korzystania z solariów przez dzieci. Od lutego 2018 roku również w Polsce osoby nieletnie nie mogą opalać się w w solarium. Reguluje to ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Tyle zakazy prawne. Wiedza uzyskana z wieloletnich badań wskazuje, że im wcześniej się zacznie opalanie tym większa dawka skumulowana promieniowania UV. Im większa dawka tym większe ryzyko zachorowania na czerniaka skóry.

Mit numer 2 - przed wakacjami warto przygotować skórę do opalania na solarium.
Czy przed wyjazdem na wakacje warto raz czy dwa razy pójść do solarium i w ten sposób ''przygotować'' skórę na mocniejsze słońce? Niestety badania, w których porównano grupy ludzi chodzących często do solarium i go unikających, pokazują że wśród tych pierwszych dużo częściej dochodzi do rozwoju czerniaka i innych nowotworów skóry. Teoria o "przywyczajaniu" skóry do opalania jest naciągana. Dawka promieniowania UV jest czym jest, opalanie na solarium jest jeszcze jedną taką dawką i niczym więcej. W dodatku jest to duża dawka skoncentrowana w bardzo krótkim czasie pobytu w solarium. Aby osiągnąć ten sam efekt należałoby leżeć bardzo długo na słońcu.

Mit numer 3 - opalenizna po solarium jest ładniejsza i głębsza niż opalanie  na słońcu.
Kolor na jaki opali się twoja skóra, to jak szybko uzyska opaleniznę i jaki będzie maiła odcień brązu jest zapisane w genach. Od twoich genów zależy ile masz komórek produkujących barwnik, jaki jest to rodzaj barwnika i jak duże są melanosomy - o tym wszystkim decydują geny. Solarium nie wymusi na twojej skórze większej opalenizny niż jest to możliwe dla danego fototypu skóry. Może natomiast przyspieszyć rozwój zmian nowotworowych.

Mit numer 4 - Solarium jest bezpieczniejsze od słońca.
W internecie na stronach poświęconych sztucznemu opalaniu możemy przeczytać m.in. o tym, że solarium jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż opalanie się na słońcu. Wszystko to pod warunkiem, że wybierzemy profesjonalnie prowadzony salon wyposażony w odpowiedni sprzęt i lampy. To niestety jest nieprawda.
Solarium nie jest bezpieczniejsze od słońca. Dawka promieniowania UV na solarium jest skoncentrowana do kilku lub kilkunastu minut. Tą samą dawkę jaką otrzymasz podczas leżenia na słońcu przez kilka godzin w solarium otrzymasz w ciągu kilku minut. To już "na oko" nie może być zdrowe. To jakby pić alkohol szybko, dużymi porcjami zamiast małymi.

Mit numer 5 - solarium pomaga uzupełnić niedobory witaminy D.
Regularne korzystanie ze specjalnych lamp UV emitujących promieniowanie UVB w zakresie 290-315 nm rzeczywiście zapobiega spadkowi poziomu witaminy D w organizmie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Często jednak dostępne w Polsce solaria posiadają lampy emitujące promieniowanie powyżej zakresu 290-315 nm, a więc promieniowanie UVA, które zamiast syntezy powodują rozkład ustrojowych zasobów witaminy D.
Poziom witaminy D w organizmie można zbadać w laboratorium. Jeżeli faktycznie masz niedobór to zmień dietę, a nie korzystaj z solarium. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i jest dodawana do tłuszczów spożywczych. Solarium jako stymulator produkcji witaminy D w zimie to nie jest dobry pomysł.

Mit numer 6 - częste ale krótkie korzystanie z solarium jest bezpieczne.
To co widzisz gołym okiem to nie wszystko. Nawet jeżeli sesje są tak krótkie, że opalanie następuje powoli i nie ma efektu oparzenia skóry to i tak prowadzi to do uszkodzenia DNA twoich komórek skóry. A te uszkodzenia  DNA prowadzą do mutacji genowych np. mutacji BRAF V600E. Kumulacja mutacji w czasi prowadzi do nowotworu skóry.

Solarium? Nie, zdecydowanie nie polecamy.41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego