Repelenty-odstraszacze komarów - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Środki na komary - krótki poradnik

Repelentami nazywamy środki odstraszające komary.
Bardzo wielu z nas podróżuje, niektórzy z nas wyjeżdżają w regiony gdzie komary przenoszą choroby zakaźne takie jak wirus Zika, Chikungunya, gorączka Zachodniego Nilu, Dengue czy choćby malaria.
Jeżeli jedziesz w regiony gdzie te choroby występują potrzebujesz repelentu, środka chemicznego, który odstraszy komary. Jakie substancje są dostępne na rynku, jak z nimi postępować i jak używać dowiesz się poniżej.

Dlaczego potrzebujesz odstraszacza komarów?
Komary żyjące w Polsce, właściwie wszystkie ich gatunki są aktywne nocą lub o zmierzchu. Nie przenoszą chorób groźnych dla twojego życia i zdrowia. W tropikach, krajach ogólnie mówiąc egzotycznych jest jednak inaczej. Żyje tam więcej gatunków komarów. Co ważniejsze, wiele z nich jest aktywna w ciągu dnia. Na przykład komar tygrysi przenoszący wirusy Zika w Brazylii. Po trzecie komar nie musi wcale bzyczeć. Wszystko to do czego przyzwyczajeni jestśmy w Polsce niekoniecznie obowiązuje w tropikach. Nieprzyjemności z zachorowania na choroby przenoszone przez komary można zatem zapobiegać i do tego potrzebujesz dobrego repelentu.

Najpierw ustal czy repelent jest potrzebny i odpowiedz sobie na poniższe pytania:
  • Czy kraj do którego się wybierasz jest zagrożony chorobami przenoszonymi przez komary?
  • Łowisz ryby lub zamierzasz nocować w pobliżu wody?
  • Jedziesz pod namiot lub nocujesz w kamperze?
  • Jadą z tobą dzieci?
  • Żona jest w ciąży?
Jedna odpowiedź na „tak” oznacza konieczność zakupu „odstraszacza” komarów.


Jakie repelenty są dostępne i zarejestrowane do użytku?

DEET - dichydrotoluamid inaczej N,N-Dietylo-m-toluamid , wynaleziony przez US Army w 1946 roku, można powiedzieć „ojciec” wszystkich repelentów, najstarszy, najlepiej przebadany i najczęściej używany. Zalecane stężenie- 30% do 50%. Dalsze zwiększanie stężenia nie wydłuża czasu działania.
Skutecznie odstrasza komary!
DEET ma także minusy- ma ostry zapach i ma oleistą konsystencję. Roztapia plastik - niewskazane,kiedy masz sprzęt wędkarski, sprzęt biwakowy, spandexowe ubranka lub chociażby drogie okulary.

Pikarydyna, ikarydyna inaczej Bayrepel. Chemiczny "kuzyn" piperyny, substancji pochodzącej a nasion czarnego pieprzu. Równie skuteczne jak DEET. Ważne aby stężenie ikarydyny wynosiło 20% w spray czy lotionie.

PMD (for para-menthane-3,8-diol) czasem oznaczany na produktach jako olejek eukaliptusowy, Oil Lemon Eucalyptus. Nie jest jednak produktem naturalnym, jest tylko identyczny z substancją naturalną. Ma dobrą skuteczność, bo repelenty zawierające 30% PMD odstraszają komary przez około 7 godzin.

IR3535 - chemiczny „kuzyn” aminokwasu B-alaniny
Znany od 20 lat w Europie, uznawany za skuteczny i nieszkodliwy. Niestety również powoduje topienie i rozpuszczanie plastików. Rzadko można spotkać preparaty z tym repelentem.
Uwaga! IR3535 niezbyt dobrze chroni przed gatunkami komarów przenoszącymi malarię! Nie wybieraj tego środka gdy wybierasz się w rejony malaryczne.

Stężenie, czyli o tym jak silny powinien być twój repelent?
Wybierając środek odstraszający owady, a w tym komary zauważysz, że producenci oferują różne stężenia. Na przykład DEET w zależności od preparatu od 4% do nawet 100%.

Czy na pewno potrzebujesz 100-tu procentowego stężenia DEET, czyli czystego repelentu?
Na pewno nie. Z drugiej strony niskich stężeń również nie należy wybierać.
Oto dlaczego: po spryskaniu lub natarciu skóry preparatem, repelent zaczyna parować tworząc coś na kształt „chemicznej chmury”, bariery. Bariera z parującego repelentu broni cię przed komarami i innymi owadami niezależnie od tego czy się poruszasz czy nie. Maksymalny czas ochrony uzyskuje się przy zastosowaniu 50% DEET. Dalsze zwiększanie stężenia nie prowadzi do wydłużenia czasu ochrony.

Czasy działania (ochrony) i stężenia
  • DEET produkt o stężeniu 20-50% powinien dać ci 6 do 13 godzin ochrony, w zależności od warunków atmosferycznych.
  • Repelent z Ikarydyną w stężeniu min. 20% chroni około 6 godzin.
  • Repelent zawierający 30% PMD (oil lemon eucalyptus) odstrasza komary od 4 do 6 godzin.
  • Repelent z IR3535 w stężeniu min. 20% chroni od 7-10 godzin. Uwaga: wybierz inny środek jeśli jedziesz na tereny gdzie występuje malaria.


Repelenty a ciąża
Poważne badania nie zostały przeprowadzone ze względów oczywistych. Jedynie odnośnie DEET istnieją opublikowane badania z Tajlandii. Przebadano 900 matek i dzieci obserwując probantów do roku po porodzie i nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków stosowania DEET w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Prosto mówiąc: pierwsze trzy miesiące ciąży - nie stosuj repelentów! To jest okres tworzenia się narządów, więc bardzo wrażliwy okres. Nie wybieraj się w tropiki w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli musisz jechać, to prawdopodobnie repelent mniej zaszkodzi twojemu nienarodzonemu niż np. zakażenie wirusem Zika czy gorączki krwotocznej. Jeżeli w ciąży musisz zastosować repelent, sugeruję wybranie tego z DEET. Jeśli nie jest dostępny to zastosuj jeden z pozostałych. Amerykańska EPA- Environmental Pollution Agency nie ogranicza możliwości stosowania żadnego z repelentów w ciąży.

Spray czy lotion?
Spray zaczyna działać szybciej. Lotion potrzebuje około 20 minut aby utworzyła się ochronna warstwa parującego repelentu.
Z drugiej strony lotion też ma swoje zalety: stężenie aktywnej substancji może być mniejsze a czas aktywnej ochrony dłuższy. Osoby wrażliwe lub alergicy powinni wybrać lotion.

Ochrona przed słońcem i komarami jednocześnie?
Tak, czasami trzeba nałożyć i krem z filtrem UV i repelent. Ważna jest kolejność. najpierw nałóż na skórę krem z filtrem UV chroniący przed słońcem. Jako drugi nakładaj repelent. Nałożenie repelentu jako pierwszego mija się z celem bo druga warstwa, czyli krem anty-UV zablokuje parowanie repelentu.

Dzieci.
Produkty z DEET mogą być używane u dzieci starszych niż 8 tygodni. Ikarydyna jest uważana za bezpieczną u dzieci powyżej 2-go roku życia, a PMD za bezpieczny powyżej 3-go roku życia.
Uważam, że najlepszą ochroną dzieci przed komarami jest ubranie. Jeżeli koniecznie musisz zastosować repelent u dziecka to absolutnie nie rób kilku rzeczy:
nie nakładaj repelentu na rączki dziecka. Dzieci wkładają rączki i paluszki do buzi.
nie nakładaj repelentu na części ciała osłonięte ubraniem dziecka, to tylko niepotrzebnie zwiększa ilość środka chemicznego na jaki narażona jest skóra.
nie zapomnij o umyciu dziecka przed spaniem, zwykłe mydło i woda wystarczy żeby zmyć repelent.
dla dziecka konieczna jest moskitiera

Dlaczego mój repelent nie działa?
Większość ludzi nie czyta instrukcji dostarczanej razem z preparatem przez producenta. Niewłaściwy sposób zastosowania to główna przyczyna niepowodzenia. W 99% przypadków.
Instrukcję stosowania repelentu MUSISZ przeczytać.

Czy repelenty dają 100% ochronę przed użądleniem komara?
Niestety nie. Nawet zastosowane w 100% zgodnie z instrukcją nie gwarantują, że komar cię nie użądli. Dlaczego? Bo niewielka część populacji komarów hodowanych w laboratorium może być odporna lub niewrażliwa na repelenty. Pojawiły się doniesienia, że niewrażliwość komarów na repelenty może być genetyczna i behawioralna. Jak to jest z dziko żyjącymi komarami nie wiadomo. Badania są w toku. Obecnie nie istnieje repelent dający 100% ochronę. Nie należy wyciągać wniosku, że skoro ochrona nie jest w 100% skuteczna to nie warto stosować ochrony. W krajach, gdzie zagrożenie zakażeniem się chorobą taką jak malaria jest spore ochronę należy stosować.

Domowe środki i sposoby
Jeżeli jedziesz w regiony tropikalne, malaryczne zdaj się na środki ochrony opisane powyżej w najwyższym stężeniu jakie znajdziesz.
Domowym sposobem przyrządzone pasty czosnkowo-pomarańczowo-cytrynowo-eukaliptusowe działają poniżej 30 minut i nie można liczyć na ich skuteczność w innych rejonach świata.

Co jeszcze mona zrobić?
Nie zapomnij o moskitierze - proste i skuteczne!
W Polsce - siatki na okna. Proste skuteczne i niedrogie. Siatki na okna pozwalaj cakowicie uniknąć stosowania środków chemicznych.


41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego