Dysponujemy pełną gamą peelingów dla każdego problemu skóry jaki można leczyć peelingami chemicznymi. Peeling dobierany jest indywidualnie w zależności od oceny skóry w skali Glogau, Fitzpatricka, wyniku badania w lampie Wooda i pory roku, problemu jaki chce się leczyć, itd.
Najczęściej stosowane peelingi:
Peeling migdałowy - Mandelac, Mandelpeel
Peeling salicylowy - Salipeel, Salipeel DS
Peeling pirogronowy - Pyruvicpeel
TCA - kwas trójchlorooctowy
Peeling glikolowy - Glycopeel
Peeling z kwasu mlekowego - Lactipeel
Peelingi łączone - kilka różnych peelingów
Wskazania do peelingu
Łojotok skóry
Trądzik, zaskórniki - wszystkie rodzaje
Drobne i najdrobniejsze zmarszczki twarzy
Fotostarzenie skóry - wszystkie postaci
Plamy posłoneczne, lentigo solare
Przebarwienia skóry twarzy, plamy pigmentowe
Zaburzenia rogowacenia
Nawilżanie skóry suchej
Rozjaśnienie skóry miejscowe lub całościowe
Przeciwskazania do peelingu
ciąża i karmienie piersią
stosowana aktualnie terapia preparatami tretynoiny ( Roacuttane, Izotec, Curracne) w dużych dawkach
aktywna opryszczka
Peeling - przed i po zabiegu
Stosujemy indywidualnie dobrane sposoby przygotowania skóry do peelingu. Sposób postępowania zależy od wskazań, stanu skóry, pory roku. Czasami skóra musi zostać przygotowana lekami do peelingu. Mogą to być antybiotyki, sterydy, żele antybakteryjne, witaminy lub inne leki. Wszystko zależy od problemu skóry. Dokładnych informacj udzielamy podczas konsultacji, przed i po zabiegu indywidualnie dla każdej pacjetki i pacjenta. To jak postępować po zabiegu zależy od rodzaju i głębokości peelingu. Tu również zalecenia są indywidualne. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu przygotowania skóry do peelingów.
Zalety peelingów chemicznych
skuteczne
dobrze tolerowane
bezpieczne
szerokie spektrum terapeutyczne - mogą pomóc jednocześnie na kilka problemów skóry
serię peelingów można dobrać wg. potrzeby pacjenta
można je łączyć z innymi procedurami medycyny estetycznej
doskonałe uzupełnienie leczenia dermatologicznego wielu częstych problemów
Peelingi chemiczne od lat znajdują się na trzecim miejscu na liście TOP 5 najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dermatologicznych. Na całym świecie. W naszym gabinecie jest podobnie. Peelingi mają dwie główne zalety: są bezpieczne i są skuteczne.
Peelingi chemiczne to już nie tylko zwykłe "złuszczanie naskórka". Remodeling skóry, stymulacja produkcji kolagenu, działanie przeciwzapalne, nawilżanie skóry- to tylko niektóre z przykładów działania. Stosujemy codziennie peelingi po których złuszczanie jest tylko efektem dodatkowym lub złuszczania nie ma wcale. Wszystko zależy od wskazań i podstawowego problemu skóry. Oczywiście w ofercie znajdują się także peelingi typowo " złuszczające" naskórek.
Jakiego peelingu potrzebuje twoja skóra i ile peelingów trzeba wykonać?
Dobra odpowiedź na to pytanie wymaga oceny stanu skóry, rodzaju problemu, fototypu, stopnia zaawansowania procesów fotostarzenia, wcześniejszego leczenia, oceny skóry w świetle UV, oceny dermatoskopowej przebarwień lub innych zmian na skórze. To dlatego w standardzie są te wszystkie badania.
Każdy może sam ocenić w jakim wieku jest jego skóra. Wystarczy porównać swój wiek metrykalny z wiekiem skóry ocenionej w skali fotostarzenia Glogau'a. Skala fotoagingu...klik.
Jak wykonuje się peeling chemiczny?
Zabieg polega na nałożeniu na skórę po jej uprzednim przygotowaniu roztworu peelingu. Czas pozostawania peelingu na skórze, okolica stosowania, wskazania, przeciwwskazania dobiera się indywidualnie dla każdej pacjentki lub pacjenta indywidualnie.
Przed peelingiem rutynowo wykonujemy:
badanie skóry lampą Wooda ( w świetle UV)-zawsze przed pierwszym peelingiem i w trakcie leczenia przebarwień
ewentualnie zlecamy przygotowanie farmakologiczne - przed lub po serii peelingów
dobieramy peeling medyczny do problemu skóry
ustalamy plan zabiegów -odstępy międzyzabiegowe
ustalamy sposób pielęgnacji skóry krótkoterminowy i w dłuższym okresie po zabiegu
Jak głęboko skóra jest złuszczana?
1. Peeling powierzchowny: systematycznie powtarzane zabiegi działają poprzez kontrolowane złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Zabiegi trzeba powtarzać w regularnych odstępach aż do uzyskania pożądanego efektu.
Peelingi powierzchowne nie wyłączają pacjenta z życia codziennego ani na chwilę a ewentualne ograniczenia są łatwe do zaakceptowania!
2. Peeling średniogłęboki: działa do strefy przylegania skórno-naskórkowego. W zależności od indywidualnego protokołu dobierane są zalecenia pozabiegowe. Czasami konieczne jest ograniczenie aktywności zawodowej na kilka dni.
3. Peeling głęboki: dotyczy peelingu fenolowego, którego nie wykouje się w gabinetach amulatoryjnie. Można porównać go do poważnego zabiegu chirurgicznego i wymaga często znieczulenia ogólnego, monitoringu kardiologicznego, a także wyłączenia z życia zawodowego na często dłużej niż tydzień!
W praktyce stosuję peelingi powierzchowne i średniogłębokie różnego typu w zależności od wskazań dla określonego typu skóry i oczekiwanego efektu.
Jak duże jest złuszczanie?
Od bardzo drobnego, prawie niezauważalnego do bardzo dużego trwającego nawet ponad tydzień. Na pewno stopień pożądanego złuszczania ustalamy przed zabiegiem. Większośc pacjentek i pacjentów nie może sobie pozwolić na tygodniową przerwę w aktywności zawodowej i absolutnie bierzemy to pod uwagę w pierwszej kolejności.
Jak długo trwa jeden zabieg?
Około 20 minut w zależności od zastosowanego preparatu dobieranego indywidualnie w zależności od konkretnych wskazań medycznych.
Ile zabiegów jest potrzebnych aby uzyskać optymalny efekt?
Liczba zabiegów zależy od stanu wyjściowego skóry, rodzaju problemu, zastosowanego preparatu i doświadczenia z danym preparatem. Są peelingi, które pełny efekt dają w serii, są i takie, które wykonuje się tylko raz na pół roku.
zmniejszenie adhezji bakterii w ujściach mieszków włosowych
zmniejszenie „bacterial load” w mieszku włosowym
zmniejszenie gęstości czopów keratynowych mieszka włosowego
zmniejszenie ilości zaskórników i mikrozaskórników
poprawia regularność dystrybucji melanocytów
poprawa mikrokrążenia krwi
dermoplastycznie
stymulacja kolagenu
przeciwzmarszczkowo
Jakich efektów należy oczekiwać po zabiegach peelingu?
peeling reguluje odnowę komórek skóry poprzez stymulację złuszczania jej powierzchownych warstw
skóra jest bardziej miękka i lepiej nawilżona
regulacja i leczenie zaburzeń rogowacenia
skóra nabiera jaśniejszogo kolorytu
przebarwienia rozjaśniają się i stopniowo znikają
drobne zmarszczki stopniowo sie spłycają
blizny potrądzikowe równiez ulegają spłyceniu
stymulacja mikrocyrkulacji krwi w naczyniach skóry daje lepsze jej odżywienie
substancje wspomagające stosowane w peelingach również wspomagają odnowę skóry
Jakie problemy mogą się pojawić?
Prawdziwe powikłania są niezwykle rzadkie, często natomiast pojawia się uczucie ściągania lub szczypania skóry, zaczerwienienie.
Czy istnieją ograniczenia wiekowe?
Peelingi wykonuje się już u nastolatków głównie w przebiegu leczenia trądzika młodzieńczego uzyskując bardzo dobre efekty. Górnej granicy wieku nie ma.
Czy pora roku i związana z tym intensywność nasłonecznienia ma wpływ na przebieg terapii?
Niektóre preparaty można stosować przez cały rok, inne tylko w okresach, gdy słońce nie operuje zbyt intensywnie. Konkretny preparat proponowany pacjentowi powinien uwzględniać również porę roku.