alfa-ketokwas - obecność grupy ketonowej zamiast hydroksylowej (tak jak w przypadku α-hydroksykwasów) sprawia, że kwas pirogronowy jest bardziej lipofilowy,
w naturze występuje w jabłkach i sfermentowanych owocach,
fizjologicznie jest przekształcany w kwas mlekowy (jest to składnik naturalnego czynnika nawilżającego – NMF),
wykorzystywany wmedycynie estetycznej i drmatologii w stężeniach alkoholowych 25-60%,
szybko i głęboko penetruje do mieszka włosowo-łojowego – działanie komedolityczne i sebostatyczne (po serii zabiegów redukcja wydzielania łoju nawet o 75%)
Wskazania do peelingu pirogronowego:
trądzik z nasilonym przetłuszczaniem skóry,
łojotok,
rozszerzone pory,
blizny potrądzikowe,
posłoneczne starzenie się skóry, (zaburzenia pigmentacji, zmarszczki)
Schemat stosowania:
Indywidualnie dla pacjenta z uwzględnienim stanu skóry, wskazań.
Kwas pirogronowy penetruje skórę płytko lub głęboko aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, w zależności od stężenia, ilości warstw nałożonych, czasu jaki pozostawia się warstwy peelingu na skórze do wchłonięcia, siły z jaką wciera się peeling w skórę sposobu w jaki przygotowało się skórę do peelingu. Jego działanie porównuje się do peelingu TCA. Podobnie jak TCA można uzyskać efekty od delikatnego hamowania wydzielania łoju do silnego złuszczania.
Pyruvic Peel - peeling na bazie kwasu pirogronowego i mlekowego.
Kwas pirogronowy jest α-ketokwasem. W roztworze wodnym ulega przekształceniu do kwasu mlekowego o właściwościach sebostatycznych, antyseptycznych i silnie nawilżających. Działa złuszczająco, stymuluje syntezę kolagenu, elastyny i glikoprotein w większym stopniu niż kwas glikolowy. W przeciwieństwie do innych kwasów, peeling pirogronowy złuszcza, ale nie powoduje przesuszenia skóry. Dodatkowo tworzy na skórze film, który zabezpiecza przed odwodnieniem. Formuła żelu i silnie kwasowe pH pozwala na równomierną i powolną penetrację w głąb skóry przy niewielkim uczuciu dyskomfortu w trakcie zabiegu. Zalecany w terapii trądzika, łojotoku, melasmy.