Jak dbać o włosy? - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Podstawowe sposoby dbania o włosy

Be fair to your hair.
Bądź fair w stosunku do swoich włosów i zadbaj o nie.

Miękkie, lśniące włosy: wszyscy chcą takie włosy mieć ale w rzeczywistości bywa różnie. Jak to możliwe skoro produktów do pielęgnacji włosów jest coraz więcej? Z drugiej strony większość z nas zgodzi się, że „chemia” nie jest dla włosów zbyt zdrowa.
Właściwa pielęgnacja włosów zdrowych obejmuje kilka podstawowych zasad. Dotyczą one właśnie włosów zdrowych, w przypadku problemów dermatologicznych z włosami należy kierować się poradami dermatologa.

1. Czy przypominasz sobie szczotkę do włosów swojej babci? Była szeroka, owalna, z gęstym i co najważniejsze z bardzo miękkim włosiem. Szczotki do włosów sprzed stu lat są bardzo miękkie. Twarde szczotki do włosów zrobione z metalu lub plastiku praktycznie sto lat temu nie istniały. Szczotkowanie włosów, czesanie powinno być delikatne i nie powinno ładować włosów elektrycznością statyczną (elektryzować).   Używanie szczotek twardych, metalowych, ostrych, z niskiej jakości tworzyw właśnie robi to czego włosy nie lubią. Dlatego szczotka do włosów musi być z bardzo miękkiego włosia, gęsta i wykonana z materiału, który nie elektryzuje włosów.

2. Stara zasada szczotkowania włosów 100 razy w jednym kierunku przed snem i mycia codziennie jest nieaktualna. Zdecydowanie nie powinno się myć włosów zdrowych codziennie i nie powinno się ich szczotkować 100 razy codziennie. To zbyt wielkie obciążenie skóry głowy chemią a stukrotne pociąganie za cebulki włosów twardą szczotką da fatalne efekty. Raczej należy kierować się zdrowym rozsądkiem: szczotkowanie i czesanie tylko tyle ile trzeba, by dobrze wyglądać. Mycie tak często jak to jest potrzebne ale nie częściej.

3.  Przebywanie na słońcu, zimnie, wietrze niszczy włosy. Konkretnie: sprzyja rozdwajaniu się końcówek włosów i niszczy zewnętrzną ochronną warstwę włosa. Słońce generalnie jest zdrowe ale: połączenie barwników i środków do utrwalania kształtu  włosa ( np. lakieru) z promieniami UV słońca nie robi włosom zbyt dobrze. Wystarczy sobie uświadomić, że po dwu tygodniach urlopu latem z reguły mamy jaśniejsze włosy. Tak właśnie działa słońce na pigment włosów, melaninę. Przed urlopem nie warto dodatkowo „obciążać włosów” trwałą, świeżym kolorowaniem etc. Na urlop warto zabrać przewiewny kapelusz z szerokim rondem. W południe na pewno się przyda. Podobnie zimą: ekstremalne zimno nie służy włosom.

4. Suszenie suszarkami: jest konieczne ale nie wolno trzymać suszarki zbyt blisko skóry głowy. Jeżeli czujesz u fryzjera, że suszarka parzy cię w głowę to dokładnie to się dzieje. Nawet chwilowe przegrzanie cebulek włosa ( o oparzeniu nie wspominając) uszkadza je i osłabia. Suszenie nie może parzyć, im niższa temperatura suszenia tym lepiej. Dobrym pomysłem jest też „odpoczynek” od suszarki. Naturalne schnięcie włosów bardzo im służy.

5. Mycie zbyt gorącą wodą to chyba najczęstszy błąd pielęgnacji. Zastanów się nad tym, czy temperatura wody z prysznica jaką płuczesz włosy nie powinna mieć nieco niższej temperatury?

6. Szampony z prekursorem witaminy B-5, Panthenolem są dobrym wyborem dla włosów zdrowych. Szampony lecznicze zalecone przez dermatologa należy stosować ściśle według zaleceń. I tylko u osoby, której zostały zalecone:)

7. Farbowanie włosów: koloryzacja markowymi produktami w renomowanym salonie fryzjerskim jest chyba najlepszym wyborem. Szczególnie jeśli na jeden kolor nakłada się inny kolor.

8. Dobór produktów: wybieraj te z ochroną UV w lecie. Zmieniaj szampon co jakiś czas. To zalecenie zmniejszy prawdopodobieństwo uczulenia się na któryś ze składników szamponów.


Wszystkie powyższe zalecenia dotyczą zdrowych włosów rosnących na zdrowej skórze. Jeśli takie masz gratulujemy, jeśli masz jakiekolwiek problemy zgłoś się do dermatologa.

41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego