Dermatoskopia cyfrowa - wideo dermatoskopia - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:


Dermatoskopia lub dermoskopia to nieinwazyjne, niebolesne, łatwe do przeprowadzenia ale trudne w ocenie (wymagające dużego doświadczenia i praktyki) badanie kliniczne.

Polega na oglądaniu skóry, znamienia lub zmiany naczyniowej skóry lub każdej innej zmiany skórnej pod powiększeniem. Przed badaniem na skórę nanosi się żel likwidujący refleksy świetlne. Dermatoskopia jest znana od 1920 roku-pierwsza publikacja autorstwa niemieckiego dermatologa Johanna Saphiera.

Badanie dermatoskopowe ma dwie najważniejsze zalety:
- większa czułość diagnostyczna badania w porównaniu do oglądania znamion okiem nieuzbrojonym ( umożliwia to dokładniejsze badanie zmian na skórze poniżej 3 mm)
- pozwala na uniknięcie niepotrzebnych biopsji skóry w przypadkach trudnych do oceny gołym okiem

Dermatoskopia jest: niebolesna, nieinwazyjna, nieuciążliwa dla pacjenta, może być dowolnie często powtarzana i jest technicznie łatwa do wykonania. Z drugiej strony wymaga doświadczenia w ocenie obrazów dermatoskopowych.

Oferuję dwa rodzaje badania dermatoskopowego:
1. Badanie podstawowe screeningowe - podczas wizyty
2. Kompleksowe, kompletne badanie dermatoskopowe wszystkich znamion - opis usługi poniżej

Badanie dermatoskopowe
Kompleksowe badanie dermatoskopowe skóry

Kompleksowe i kompletne badanie dermatoskopowe skóry to badanie wszystkich znamion na skórze. To znaczy, że każde znamię bez wyjątku, zostanie zbadane dermatoskopem. Głównym celem tego badania jest wykrycie znamion podejrzanych o możliwość zezłośliwienia nowotworowego na bardzo wczesnym etapie (kiedy są najmniejsze).

Podstawowe badanie dermatoskopowe

Badanie podstawowe dermatoskopem i screeningowa ocena skóry w celu wykrycia "podejrzanych"  znamion z reguły odbywa się podczas wizyty. To badanie jest wliczone w cenę podstawowej wizyty.  Badanie obejmuje najczęściej kilka lub kilkanaście znamion w typowych lokalizacjach. To badanie jest poświęcone przypadkom uszkodzenia znamienia, swędzenia, nagłej zmianie barwy i wielkości.
Generalnie : wszystkim nagłym, niepokojącym pacjentów zmianom na skórze lub pojedynczym, nielicznym zmianom barwnikowym.

Przebieg badania i wskazania
Co składa się na badanie kompleksowe:
-wywiad ukierunkowany na czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór skóry (nie tylko melanoma!)
-kompletne badanie dermatoskopowe wszystkich znamion
-selekcja znamion „podejrzanych”  i ich analiza algorytmiczna
-komputerowa analiza geometrii fraktalnej wyselekcjonowanych „podejrzanych” znamion
-natychmiastowa „druga opinia” drugiego lekarza w przypadku niepokojących zmian
-edukacja w zakresie samowykrywania znamion „podejrzanych” przez pacjenta
jeżeli wykryjemy znamię, które należy usunąć lub poddać biopsji to można to zrobić natychmiast lub w ustalonym terminie.

U kogo są wskazania do badania kompleksowego i kompletnego?
-Jeżeli masz więcej niż 40-50 lub więcej znamion na całym ciele
-Jeżeli masz jasną karnację i/lub włosy blond lub rude i znamiona
-Jeżeli lubisz się opalać/korzystać z solarium i masz znamiona
-Jeżeli u twoich krewnych 1-go stopnia (wstępni i zstępni) kiedykolwiek zdiagnozowano czerniaka złośliwego skóry ( melanoma)
-Jeżeli u ciebie lub twoich krewnych 1- go stopnia zdiagnozowano nowotwór trzustki i masz znamiona
-Jeżeli masz znamiona dysplastyczne (stwierdzone podczas wcześniejszych badań dermatoskopowych)
W każdym z powyższych przypadków należy rozważyć wykonanie raz w roku kompleksowego badania wszystkich znamion dermatoskopem, a co ważniejsze edukacji w zakresie ochrony przed promieniowaniem UV ( słońce i solarium).
Technika i sprzęt

Dermatoskop klasyczny czy cyfrowy?
Cyfrowy Fotofinder Dermoscope z obrazowaniem w jakości HD, z optycznym zoomem do 140 x, możliwością zapisu i porównania zmian, pomiaru średnicy, granic, regularności, ilości kolorów itd. Najwyższej jakości obrazowanie jest sprzężone z programem eksperckim Mole Analyzer Pro II dającym możliwość matematycznej analizy badanego znamienia.

Jakie są zalety cyfrowego dermatoskopu w porównaniu z klasycznym?
Dermatoskop klasyczny zapewnia lekarzowi: absolutną wierność koloru i przenośność urządzenia. Znamię można zbadać na wizycie domowej.  
Dermatoskop cyfrowy w wersji jaką dysponujemy daje to na co zawsze czekaliśmy: wierność koloru, absolutnie dokładny obraz, możliwość powiększania, zapisu, analizy matematycznej, wspomagania diagnozy systemem eksperckim.

Czy istnieje możliwośc cyfrowej dokumentacji poszczególnych znamion?
Tak. Znamiona tzw. „dysplastyczne” poddajemy natychmiast ocenie drugiego lekarza ( druga opinia) i badaniu bazującemu na cyfrowej analizie matematycznej zmiany skórnej. Jeżeli są wskazania do jego usunięcia to zalecamy zabieg, który można wykonać natychmiast lub w dogodnym terminie. W pewnych przypadkach zalecamy natomiast obserwację i wtedy można znamię sfotografować i poddać ponownej ocenie za kilka miesięcy lub według zaleceń.

Czy dermatoskopia daje stuprocentową pewność rozpoznania czerniaka złośliwego (melanoma)?
Żadna z obecnie stosowanych nieinwazyjnych metod, ani dermatoskopia klasyczna ani wideodermatoskopia nie daje takiej pewności. Melanoma (czerniak skóry) może wykazywać cechy praktycznie każdej barwnikowej i niebarwnikowej zmiany skórnej. Każdą podejrzaną zmianę skóry o to, że może być czerniakiem złośliwym należy usunąć chirurgicznie i poddać ocenie przez histopatologa. Tylko taki sposób postępowania daje jednoznaczną odpowiedż na pytanie czy dana zmaina jest czy nie jest czerniakiem złośliwym. Dermatoskopia pomaga zatem wyselekcjonować zmiany aby uniknąć niepotrzebnego zabiegu lub niepotrzebnej biopsji.

Jeżeli masz pytania dotyczące znamion to tutaj dowiesz się
o co najczęściej pytają inni pacjenci: zobacz o co pytają inni nasi pacjenci...

Ważne: Jeżeli masz znamię, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy  zmieniło rozmiar lub kolor, swędzi, krwawi, zostało uszkodzone to rozważ wizytę jak najszybciej. Badanie do kilku znamion jest w cenie standartowej wizyty i zaczniemy ją od dermatoskopowej oceny niepokojącego cię znamienia. W przypadku znamienia, z którym "coś się dzieje" nie powinno się tracić czasu studiowanie schematów ABCD, rodzajów dermatoskopii itd. Najlepszym wyborem będzie wizyta u dermatologa.
Telefon do mojego gabinetu to: +48 601 431 355
41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego