Biopsja- pobranie wycinka skóry do badań. - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:

Biopsja- pobranie wycinka skóry do badań.


Biopsja - pobranie fragmentu skóry, często wraz z podskórna tkanką tłuszczową w celu zbadania w mikroskopie przez lekarza histopatologa zmian chorobowych.
Wprowadzona do medycyny już przed stu laty, biopsja pozostaje "złotym standartem" postępowania w wielu wypadkach wątpliwych diagnostycznie. Jeśli nie uda się postawić pewnej diagnozy na podstawie badania klinicznego, badań serologicznych lub dermatoskopowych to właśnie biopsja może wyjaśnić co dolega pacjentowi.

Rodzaje biopsji jakie można wykonać w moim gabinecie:
- biopsja z pomocą sztancy
- biopsja ostrą łyżeczką chirurgiczną
- biopsja typu "shave biopsy"
- tradycyjny sposób biopsji skalpelem
- biopsja wycinająca zmianę w całości - najczęściej nowotwór, w podejrzeniu melanoam ( czerniaka)

Wszystkie biopsje wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym. Biopsje są wykonywane bezboleśnie.
O sposobie biopsji decyduje rodzaj zmian skórnych, które chcemy zbadać i okolica zabiegu, a niejednokrotnie względy estetyczne. Celem zasadniczym zabiegu biopsji pozostaje oczywiście uzyskanie diagnozy gdy samo badanie kliniczne nie pozwala odpowiedzieć na pytanie: " na co cierpi mój pacjent?".

Wskazania do zabiegu biopsji skóry:
- wszelkie wątpliwości diagnostyczne nie dające się wyjaśnić metodami nieinwazyjnymi
- konieczność uzyskania stuprocentowej pewności rozpoznania choroby o ile leczenia z nią związane ma być długotrwałe lub obciążajace dla pacjenta
- różnicowanie łagodnych i żłośliwych zmian skóry
- diagnozowanie nowotworów skóry
- często wykonywana w dermatozach
- równie często zlecana w diagnostyce panniculitis
- wiele innych wskazań rzadko występujących schorzeń
Zabiegu biopsji nie zleca się rutynowo. Biopsja jest ostatnim etapem procesu diagnostycznego mającego wyjaśnić co dolega mojemu pacjentowi.

Przebieg zabiegu biopsji:
Biopsja jest zabiegiem małoinwazyjnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, a więc nie boli. Szycie skóry po pobraniu wycinka ogranicza się do założenia jednego szwu. Częściej jednak zakładamy plastroszwy, które z powodzeniem zabezpieczają ranę do pełnego wygojenia.
Oczywiście zabieg biopsji wykonywany jest sprzętem i narzędziami chirurgicznymi jednorazowego użytku, w warunkach sterylnych.
Po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego bioptatu można postawić ostateczną diagnozę, wykluczyć błędną diagnozę, ustalić stopień zaawansowania już zdiagnozowanej choroby lub  skorelować obraz histopatologiczny z obrazem klinicznym i ustalić dalszy sposób leczenia.
41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego