Biopsja- pobranie wycinka skóry do badań. - Dermatologia dorosych i dzieci Dermatochirurgia Medycyna etsteyczna

41-940 PIEKARY ŚLĄSKIE POD LIPAMI 8
Przejdź do treści

Menu główne:

Biopsja skóry
Biopsja to pobranie fragmentu skóry, często wraz z podskórna tkanką tłuszczową w celu zbadania w mikroskopie przez lekarza histopatologa zmian chorobowych.
Wprowadzona do medycyny już przed stu laty, biopsja pozostaje "złotym standartem" postępowania w wielu wypadkach wątpliwych diagnostycznie. Pobranie wycinka skóry otwiera zupełnie nowe możliwości diagnostyczne. Badanie histopatologiczne przeprowadza lekarz, specjalista histopatolog i nie plega tylko na oglądaniu komórek pod mikroskopem. Preparat z pobranego wycinka można barwić różnymi metodami, można stosować bardzo zaawansowane metody immunohistochemiczne w celu uwidocznienia struktur niewidocznych w standartowym barwieniu preparatu. Wszystko w celu precyzyjnego ustalenia rozpoznania.
Jeśli nie uda się postawić pewnej diagnozy na podstawie badania klinicznego, badań serologicznych lub dermatoskopowych to właśnie biopsja może wyjaśnić co dolega pacjentowi.


Biopsja - rodzaje
Rodzaje biopsji jakie można wykonać w moim gabinecie:
- biopsja z pomocą sztancy
- biopsja ostrą łyżeczką chirurgiczną
- biopsja typu "shave biopsy"
- tradycyjny sposób biopsji skalpelem
- biopsja wycinająca zmianę w całości - najczęściej nowotwór, w podejrzeniu melanoma ( czerniak skóry)

Wszystkie biopsje wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym. Biopsje są wykonywane bezboleśnie.
O sposobie biopsji decyduje rodzaj zmian skórnych, które chcemy zbadać i okolica zabiegu, a niejednokrotnie względy estetyczne. Celem zasadniczym zabiegu biopsji pozostaje oczywiście uzyskanie diagnozy gdy samo badanie kliniczne nie pozwala odpowiedzieć na pytanie: " na co cierpi mój pacjent?".


Biopsja - wskazania
- wszelkie wątpliwości diagnostyczne nie dające się wyjaśnić metodami nieinwazyjnymi
- konieczność uzyskania stuprocentowej pewności rozpoznania choroby o ile leczenia z nią związane ma być długotrwałe lub obciążajace dla pacjenta
- różnicowanie łagodnych i żłośliwych zmian skóry
- diagnozowanie nowotworów skóry
- często wykonywana w dermatozach
- równie często zlecana w diagnostyce panniculitis
- wiele innych wskazań rzadko występujących schorzeń
Zabiegu biopsji nie zleca się rutynowo. Biopsja jest ostatnim etapem procesu diagnostycznego mającego wyjaśnić co dolega mojemu pacjentowi.
Biopsja - sposób wykonania
Biopsja jest zabiegiem małoinwazyjnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, a więc nie boli. Szycie skóry po pobraniu wycinka ogranicza się do założenia jednego szwu. Częściej jednak zakładamy plastroszwy, które z powodzeniem zabezpieczają ranę do pełnego wygojenia.
Oczywiście zabieg biopsji wykonywany jest sprzętem i narzędziami chirurgicznymi jednorazowego użytku, w warunkach sterylnych.
Po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego bioptatu można postawić ostateczną diagnozę, wykluczyć błędną diagnozę, ustalić stopień zaawansowania już zdiagnozowanej choroby lub  skorelować obraz histopatologiczny z obrazem klinicznym i ustalić dalszy sposób leczenia.
41-940 Piekary Śląskie
ul. Pod Lipami 8
+48 601 431 355
+48 693 693 696
+48 601 431 355

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego